Teb: Cari Açık Beklentisi Etkili Olacak

İMKB`de bu hafta boyunca genelde satıcılı bir seyir yaşandı. Yunanistan`ın 2011 ve 2012 yılı için bütçe hedeflerinin tutturulamayacağının açıklanmasının ve Yunanistan`a verilecek AB-IMF yardımının altıncı diliminin serbest bırakılmasının görüşüleceği 13 Ekim`deki Eurogroup toplantısının ertelenmesi sonrası Yunanistan`la ilgili artan temerrüt beklentilerinin, Moody`s in likidite durumuyla ilgili kaygılar nedeniyle Fransız-Belçika ortaklı Dexia bankasının kredi notunu olası indirim için hafta başında izlemeye almasının, Avrupa`da bankacılık sektörüne ilişkin kaygıların, global taraftaki resesyon beklentilerinin yurtdışı borsalarda haftanın ilk yarısında neden olduğu sert düşüşlerin yanında, banka hisselerine gelen satışların İMKB`yi olumsuz etkilediğini takip ettik. Ancak Avrupa`da bankaların koordineli bir şekilde yeniden sermayelendirilmesi konusunda çalışmalar başlatılacağına ilişkin haberlerin ve AB lider! lerinin borç krizinin çözülmesi için radikal adımlar atacakları yönünde çıkan söylentilerin etkisiyle hafta ortasından itibaren yurtdışı borsaların toparlanma eğilimine girmesinin, hafta içinde rekor seviyeleri gören kurların TCMB`nin aldığı önlemlerin etkisiyle haftanın ikinci yarısında bir miktar gevşeme göstermesin haftanın son iki gününde İMKB üzerinde satışların bir miktar durulmasını sağladığı gözlendi. Haftaya 59693 seviyesinde başlayan İMKB-100 endeksinin, hafta içinde etkili olan satışlarla teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz 58000 seviyesinin altına inerek, 56507 seviyesine kadar gerilediğini takip ettik. Haftayı 57249 seviyesinde, dolar bazında 31196 seviyesinde kapatan endekste, haftalık bazda %3.95 oranında değer kaybı ile gerçekleşti. Cuma günü endekste %0.19 oranında değer artışı oldu.

 
Borsalara gelen hafta da dışarıda ağırlıklı olarak Avrupa tarafındaki haber akışı yön verecek gözükmektedir. Yunanistan, İtalya, Fransa gibi ekon! omide son dönemde önemli sorunlar yaşayan ülkelerle ilgili gelecek yeni haberler ile Euro bölgesinde yaşanan borç sorunundan önemli ölçüde etkilenen Avrupa bankalarıyla ilgili haberlerin endeksler üzerinde yine önemli etkilerinin olacağı söylenebilir.
 

ABD`de Salı günü dünyanın en büyük alüminyum üreticilerinden biri olan Alcoa ile açıklanmaya başlanacak yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilançoların da gelen hafta endeksler üzerinde etkili olmaya başlayacağı söylenebilir. Alcoa`nın yılın üçüncü çeyreğinde hisse başına 0.23 dolar kar edeceği tahmin edilmektedir. Global tarafta resesyon beklentilerin arttığı bir dönemde beklentilerin altında gelecek kar rakamlarının piyasalarda rahatsızlık yaratacağı, borsalarda satışlara neden olacağı düşünülmektedir.

 
ABD Başkanı Obama`nın Eylül ayı içinde açıkladığı 447 milyar dolar civarındaki yeni istihdam programının Kongre`de onay sürecine ilişkin gelişmeler de piyasalarda yakından takip edilmektedir. Gelen hafta içinde tasarı! nın ABD Senatosu`nda oylanması beklenmektedir.

 
Yurtiçi tarafta ise kurlardaki hareketlerle birlikte, TÜİK tarafından hafta başında açıklanacak olan %5.70 dolayında artış beklenen Ağustos ayı sanayi üretimi verileri takip edilecektir. Merkez Bankası tarafından 11 Ekim Salı günü açıklanacak Ağustos ayı cari işlemler dengesine ilişkin beklentilerin de gelen hafta başında İMKB üzerinde etkili olması beklenebilir. Ayrıca Türkiye`nin kredi notuna ilişkin artırım beklentilerinin etkilerinin de sürmesi beklenmektedir.

  
Teknik olarak bakıldığında gelen hafta başında endeksin ilk önemli direnç noktası 58000 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 58500, 59100 ve 59600 seviyelerindedir.

 
Endeksin gelen hafta başında önemli destek noktaları ise 57000, 56500 ve 56300 seviyelerindedir.

 
Teb Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Libya’nın Petrol Üretimi, 15 Ay İçinde Düzelecek

Libya’nın petrol üretiminin, 15 ay içinde   savaş öncesi dönemdeki seviyelere dönmesinin beklendiği bildirildi.             Libya Ulusal Petrol Şirketi Başkanı...

Kapat