Teb: Banka Bilançolarının Etkileri

Hafta başından beri satış baskısı altında olan İMKB, bugün de güne zayıf başladı. AB liderlerinin Euro bölgesindeki borç krizinin aşılmasına yönelik alınacak önlemlerle ilgili bazı konularda sağladıkları uzlaşmanın yetersiz kalabileceğine, Euro bölgesine ilişkin riskleri yeterince ortadan kaldırmayacağına ilişkin kaygıların, Yunanistan hükümetinin AB yardım anlaşması konusunda referanduma gitme kararı almasının sonrasında ortaya çıkan belirsizliklerin, portföyünde bulunan Yunanistan devlet tahvilleri nedeniyle zor duruma düşen ABD`li aracı kurum MF Global Holdings`in iflas koruma başvurusunda bulunmasının, yurtdışı borsalarda gözlenen düşüşlerin İMKB üzerinde hafta başından beri gözlenen olumsuz etkilerinin sürdüğünü gördük. Çarşamba gününü 55721 seviyesinde kapatan İMKB-100 endeksinin, bugün açılışta etkili olan satışlarla 54861 seviyesine kadar gerilediği gözlendi. Ancak günün ikinci yarısında yurtdışı bo! rsalarda başlayan toparlanmaya paralel gelen tepki alışları, İMKB`nin de günü toparlayarak kapamasını sağladı. Günü 56522 seviyesinde, dolar bazında 32087 seviyesinde kapatan endekste, bir önceki güne göre, %1.44 oranında değer artışı gerçekleşti. Tepki niteliğindeki alışların yanında, Avrupa Merkez Bankası`nın (ECB) bugünkü toplantısında gösterge faizlerde süpriz bir şekilde 25 baz puanlık indirime gitmesi, resmi olarak doğrulanmasa da Yunanistan`da referandumun iptal edildiği yönünde çıkan haberler de endekslerin günü toparlayarak kapamasında etkili oldu.

 
Hafta başından beri olduğu gibi piyasalara yarın da ağırlıklı olarak Euro bölgesine ilişkin haber akışı yön verecek gözükmektedir. ECB`nin bugünkü süpriz 25 baz puanlık faiz indiriminin yansımalarının da sürmesi beklenebilir. Özellikle Euro bölgesine ilişkin hafta başından beri daha da artan kaygıların, Yunanistan`da hükümetin AB yardım anlaşması konusunda referanduma gitme kararı almasıyla ortaya çıkardığı belirs! izliklerin, İtalya, İspanya, Portekiz gibi borçluluk oranı yüksek ülkelerle ilgili önümüzdeki süreçte sıkıntılar yaşanabileceğine ilişkin endişelerin hafta boyunca gözlenen olumsuz etkilerinin yarın da süreceği, endekslerde tepki hareketlerini sınırlamaya devam edeceği düşünülmektedir.

 
G-20 ülkelerinin bugün başlayan, yarın tamamlanacak zirvesine ilişkin gelecek haberlerin de yarınki piyasa hareketlerinde önemli etkilerinin olacağı söylenebilir. Bu zirvenin gündemini ağırlıklı olarak Euro bölgesinde yaşanan sorunlar, borç kriziyle mücadele için alınan son önlemler, Yunanistan`daki gelişmeler oluşturmaktadır.

 
ABD`de yarın açıklanacak Ekim ayı istihdam raporu da yakından takip edilecektir. Ekim ayında ABD`de tarımdışı istihdamın 90 bin dolayında artış göstereceği, işsizlik oranının %9.10 dolayında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Beklentilerden iyi verilerin piyasalara yansımasının olumlu olması beklenmelidir. Beklentilerde kötü verilerin olumsuz etkilerinin o! lması beklenmekle birlikte, bu yöndeki verilerin endeksler üzerinde uzun süreli bir baskı oluşturmayacağı düşünülmektedir.

 
Yurtiçi tarafta ise Merkez Bankası`nın son dönemde aldığı kararların, Türk Lirası`nın değerini güçlendirmek için geçen hafta ortaya konulan eylem planının etkilerinin süreceği düşünülmektedir. Ayrıca Türkiye`nin kredi notuna ilişkin artırım beklentileri ile hafta başından beri açıklanan banka bilançolarının da İMKB üzerinde etkilerinin sürmesi beklenmelidir. Yarın Akbank`ın üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklaması beklenmektedir.
 

Teknik olarak bakıldığında endekste yarın açılışta önemli destek noktaları olarak 55900 ve 55400 seviyeleri takip edilebilir. Diğer önemli destek noktaları 55000, 54500 ve 54100 seviyelerindedir.

 
Endeksin yarın açılışta önemli direnç noktası ise 57000 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları 57400, 57700 ve 58000 seviyelerindedir. 58000 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak etkili olacaktır.

Teb Yatırım

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Güven Sak: Yerinizden Kalkmayın ve Kemerinizi Bağlı Tutun

Artık Avrupa’daki kriz nasıl seyrederse seyretsin Türkiye’yi her durumda aynı ölçüde olumsuz etkileyecek.    Uçak seyahati sırasında, türbülans başlarsa öyle...

Kapat