Teb: Açıklanacak Veriler Yön Verici Olacak

İMKB dün güne satıcılı bir başlangıç yaptı. Salı günkü Sarkozy-Merkel görüşmesinden somut kararların çıkmamasının, piyasaların sıcak bakmadığı finansal işlemler vergisinin gündeme gelmesinin, Euro bölgesine ilişkin kaygıların gündemde yeniden ön plana çıkmaya başlamasının, yurtdışı borsalarda güne başlarken gözlenen zayıf seyrin İMKB`nin açılışını olumsuz etkilediğini gördük. Günün ilk yarısında İMKB`de daha çok satıcılı bir seyir yaşandı. Ancak yurtdışı borsalarda günün ikinci yarısında başlayan toparlanmaya paralel gelen alışlar İMKB`nin günü bugün de yükselişle kapamasını, endekste geçen hafta içinde 48600 seviyesine kadar yaşanan gevşemenin sonrasında başlayan toparlanma eğiliminin sürmesini sağladı. Salı gününü 54097 seviyesinde kapatan, bugün günün ilk yarısında etkili olan satışlarla 53416 seviyesine kadar gerileyen, bu seviyeden gelen alışlarla ikinci yarıda 54853 seviyelerini test eden İMKB-100 e! ndeksi günü, 54217 seviyesinde, dolar bazında 30753 seviyesinde, bir önceki güne göre, %0.22 oranında değer artışı ile tamamladı.
 

İMKB`de bugün de daha çok yurtdışı taraftaki gelişmelere duyarlı bir seyir beklemekteyiz. Borsalardaki hareketlerle birlikte, Euro bölgesine ilişkin haber akışı, özellikle ekonomide son dönemde önemli sorunlar yaşayan Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa ile ilgili yeni gelişmeler yakından izlenecektir. ABD`de açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları, Temmuz ayı TÜFE ve ikinci el konut satışları verileri de yakından takip edilecektir. Avrupa tarafında ise yarın açıklanacak verilerden İngiltere`nin Temmuz ayı perakende satışlar verileri ile Portekiz`in Temmuz ayı ÜFE verileri önemsenmektedir.
 

Yurtiçi tarafta ise İMKB üzerinde TCMB`nin 23 Ağustos`taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin beklentilerin etkili olacağını düşünmekteyiz. Merkez Bankası`nın 4 Ağustos`taki olağanüstü toplantısında bir hafta vadeli! gösterge repo faizi 50 baz puanlık indirilerek %5.75 çekilmişti. Gelen haftaki PPK toplantısında Merkez Bankası`nın gösterge faizlerde 50 baz puanlık yeni bir indirime gidebileceği tahmin edilmektedir. Bu yöndeki beklentilerin bono piyasasında hafta başından beri fiyatlandığı takip edilmektedir. Olası bir faiz indiriminin İMKB tarafındaki yansımasının da olumlu olması beklenebilir.
 

SPK`nın İMKB`de işlem gören şirketlerin paylarını İMKB`den sermayesinin %10.00`nu geri alma yolunu açan kararının da piyasa üzerinde olumlu yönde önemli etkilerinin olacağı düşünmektedir. İMKB`de fiyatlarda gevşemenin sürmesi halinde, şirketlerin kendi hisselerini alma eğiliminin arttığı görülebilir.

 

Teknik açıdan bakıldığında endeksin ilk önemli direnç noktası 55000 seviyesindedir. Diğer önemli direnç noktaları olarak 55600, 56000 ve 56400 seviyeleri izlenebilir. Endeksin açılışta önemli destek noktalarıise 54000 ve 53600 seviyelerindedir. Yarınki diğer önemli ! destek noktaları 53100, 52700, 52400 ve 52000 seviyelerindedir.

Teb Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Morgan Stanley, Global Büyüme Tahminini Aşağı Çekti

Avrupa’daki borç krizine verilen yetersiz yanıta, zayıflayan  güvene ve mali sıkılaştırma uygulamalarına işaret eden Morgan Stanley, global ekonomi için 2011...

Kapat