TCMB, Faizi Oranlarını Değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu  (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı  ile Bankamız bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul  Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan  faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verildi.     
 

TCMB tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:     
 

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta  vadeli repo ihale faiz oranı ile Bankamız bünyesindeki Bankalararası  Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo  Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verildi.     
 
a)      Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı  yüzde 5,75,     

b)           Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı  yüzde 5, borç verme faiz oranı yüzde 12,5, açık piyasa işlemleri  çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan  borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 12,    

c)    Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi  uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat  16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma  faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 15,5.     
 

Son dönemde açıklanan veriler, iç ve dış talep arasındaki  dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü göstermektedir. Tüketici kredilerindeki büyümenin daha makul seviyelere inmesi sonucunda özel  kesim tasarruflarında arzulanan artış gerçekleşmeye başlamıştır. Bu  doğrultuda, yılın son aylarında cari işlemler dengesindeki iyileşmenin  daha belirgin hale gelmesi beklenmektedir.     
 

Kurul, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki baz etkisi nedeniyle kısa  vadede enflasyonda hızlı bir yükseliş gözleneceğine dikkat çekmiştir. Merkez Bankası, yıl sonunda hedefin belirgin olarak üzerinde  gerçekleşecek enflasyonun yol açabileceği ikincil etkilere karşı  gereken adımı Ekim ayında atarak para politikasında güçlü bir  sıkılaştırmaya gitmiştir. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde yurt içi  talebin ılımlı bir seyir izlemesi ve geçici fiyat hareketlerinin  ikincil etkilerinin sınırlı kalması beklenmektedir. Alınan tedbirlerin  krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri  dikkatle takip edilecek, bir hafta vadeli repo ihalesi ile yapılan  Türk lirası fonlamasının miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya  yukarı yönlü ayarlanacaktır.     
  

Bunun yanı sıra Kurul, küresel ekonomideki gelişmeleri yakından  izleyerek 4 Ağustos 2011 tarihli ara toplantıda belirlenen strateji çerçevesinde, yurt içi piyasalardaki istikrarı sağlamak için gerekli  politika tedbirlerini gecikmeksizin almaya devam edecektir.   
 

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe  yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.  

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: “Uzun” Açmayı Planlıyoruz

Ziraat Yatırım   Kontratın güne düşüşle başlaması ardından 61.950 ara destek seviyesini test ettiğini ve sonrasında günün ilk yarısında gelen...

Kapat