TCMB, Döviz Alım İhalelerinde Miktarı Düşürdü

Merkez Bankası, günlük döviz alım ihalelerinde miktarı 40 milyon dolardan 30 milyon dolara indirdi. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:
 

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dalgalı kur rejiminin temel  ilkeleri ve işleyiş biçimi ile çelişmeyecek şekilde döviz rezerv seviyesini artırmak amacıyla döviz arzının döviz talebine kıyasla  arttığı dönemlerde döviz alım ihaleleri düzenlemektedir. Bu çerçevede  21 Aralık 2010 tarihli “2011 Yılı Para ve Kur Politikası” duyurusunda  belirtildiği üzere döviz rezervi birikimine 1 Ocak 2011 tarihinden  itibaren günlük 50 milyon ABD doları satın alınarak devam edilmiştir.  Söz konusu duyuruda ihalelerin asıl olarak açıklanan yıllık program  çerçevesinde yürütülmesi esas alınsa da, döviz arzına ilişkin  öngörülerin dışında önemli gelişmeler olması durumunda önceden  duyurularak ihale programlarında değişiklikler yapılabileceği  belirtilmiştir. Nitekim sermaye akımlarında gözlenen yavaşlama dikkate  alınarak, günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutar 31 Mayıs  2011 tarihinden itibaren 50 milyon ABD dolarından 40 milyon ABD  dolarına düşürülmüştür.
 

Mayıs 2011 tarihli Finansal İstikrar Raporunda, gelişmekte olan  ülkelere sermaye akımlarında zayıflamanın devam etmesi halinde, günlük  döviz alım ihalelerinde alımı yapılacak tutarın kademeli olarak  azaltılmaya devam edilebileceği, böyle bir durumda piyasaya bu  kanaldan arz edilecek Türk Lirası likidite tutarı da azalacağından  kredi büyümesi açısından 2011 yılının ikinci yarısında zorunlu  karşılık oranlarında ilave artışlara duyulabilecek ihtiyacın azalacağı  ifade edilmiştir.
 

Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinin kamu borçlarının  sürdürülebilirliğine ve global büyümeye ilişkin endişelerin artması  risk iştahını olumsuz etkilemeye ve ülkemizin de içinde bulunduğu  gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarını zayıflatmaya devam  etmektedir. Bu durum dikkate alınarak, 1 Ekim 2010 tarih, 2010-55  sayılı basın duyurusu ile kamuoyuna açıklanmış olan esnek döviz alım  ihale yöntemi çerçevesinde günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak  tutar bugünden itibaren 40 milyon ABD dolarından 30 milyon ABD  dolarına düşürülmüştür.
  

Döviz alım ihalelerine ilişkin programımız önümüzdeki dönemde  döviz piyasası likidite gelişmeleri çerçevesinde tekrar  değerlendirilebilecek, günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak  her iki yönde de değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa  ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara verilebilecektir.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Japonya’da sanayi üretimi sevindirdi

Japonya'da fabrika üretimi Mayıs ayında beklentilerin üzerinde artış kaydederek, ekonominin toparlandığına ilişkin umutları bir kez daha canlandırdı

Kapat