TCMB: Artık Daha Sık Ek Sıkılaştırma Yapacağız (Yenileme 2)

Enflasyon Raporu için ne dediler?

Nomura-Olgay Büyükkayalı

Değişken faizli tahvillerden çıkıp iskontolu uzun vadeli DİBS’e dönüyoruz. TL’de ise nötraliz. Kanımızca, bugün açıklanan enflasyon raporu TCMB için kritik bir eşik. Banka, yavaş yavaş ortodoks para politkalarına doğru adım atıyor olabilir. TCMB yıl sonu TÜFE hedefini değiştirmediğine ve IMF-Nomura benzeri bir küresel modelle çalıştığına göre çıktı açığı yaratmak zorunda kalacak. Bizce, TCMB artık daha sıkı para politikası izleyecek ve TL’in güçlenmesine izin verecek.

Ekspress Yatrım: Daha sıkı bir politika, ama belirsizlikler var

Başçı post-modern politikadan sapmayacağını çok açık bir dille vurguladı. Enflasyonla mücadele için ek sıkılaştırma koridor içinde cereyan edecek. Ama nasıl? Başçı’ya göre, ek sıkılaştırma enflasyonu artıran beklenmedik riskler, yani hızlı kredi artışı, petrol fiyatlarında yeni yukarı sapmalar gibi unsurlara tepki olarak kullanılacak. Normal günlerde efektif fonlama faizi %8.0-8.5’dan %7.5’a inebilir. Ama yeni politikanın muğlaklığı etkinliğine de gölge düşürebilir.

JP Morgan—Yeni duruş kredibiliteyi artıracak

TCMB’nin para politikası adımları yıl başından bu yana artık öngörülebilir hale geldi. TCMB enflasyonla mücadele amacıyla daha sıkı para politikası kullanacağı sözüne sadık kalırsa, hem kredibilitesini geri kazanır, hem de TL cinsinden varlıklara talep artar.

 

 

 

Erdem Başçı’nın basın toplantısından yeni detaylar geliyor

2013 yıl sonu TÜFE enflasyon tahmini %5.1’den %5.2’ye yükseltildi.

2012 Brent petrol fiyatı tahmini 110 dolardan 120 dolar çıkarıldı. 2013’de ise 115 dolar/varil tahmin ediliyor.

Şeker Yatırım ve Garanti Yatırım Erdem Başçı toplantısı ardından ilk notları yayınlıyor. Her iki kuruma göre de TCMB enflasyonla mücadele için artık “ek sıkılaştırmayı” daha sık kullanacak. Yani, özel günlere özel günler denmeyecek, ama bunlara daha sık rastlanacak. Erdem Başçı bu yeni politikanın sonuçlarının bir ters, bir de doğru eğimli iki ayru getiri eğrisi olacağını da kabul etti.
TSI 11:30’da Döviz Sepeti hala 2.05’deydi. DİBS ve Borsa da Erdem Başçı açıklamalarına pek önem vermediler. DİBS’de bileşik faiz hala %9.44. İMKB-100 ise %0.78 prim yaparken, Batı Avrupa’yı takip ediyor.

 

Erdem Başçı TCMB’nin yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Rapordan çıkan en önemli mesaj yıl sonu TÜFE tahminin %6.5 olarak korunması ve daha sık parasal sıkılaştırmaya başvurulacağı oldu. Piyasalar henüz Başçı açıklamalarına kayda değer bir tepki vermedi. Döviz Sepeti sabah açılış seviyesinde, DİBS’de bileşik faiz %9.42, İMKB-100 ise yataya yakın seyrediyor.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2012 yılı sonunda, orta noktası yüzde 6,5 olmak üzere yüzde 5,3 ile yüzde 7,7 aralığında, 2013 yılı sonunda ise orta noktası yüzde 5,2 olmak üzere yüzde 3,4 ile yüzde 7,0 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Başçı, gıda fiyatlarının yıllık artış oranına dair varsayımlarının yıl sonları için tahmin ufku boyunca yüzde 7,5 olarak korunduğunu, petrol fiyatlarında ise yukarı doğru güncelleme yaptıklarını söyledi.

Petrol fiyatlarındaki artışın önemli bir risk yarattığını vurgulayan
Başçı, Nisan ayının ilk yarısı itibariyle oluşan vadeli fiyatları da dikkate alarak petrol fiyatları varsayımlarını 2012 yılı için 120 dolara, 2013 yılı için ise 115 dolara çıkardıklarını bildirdi. (BloombergHT)
Gün boyunca Enflasyon Raporu’nu ve gelen yorumları değerlendirmeyi sürdürüceğiz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
GCM Forex: Sarı Maden’de 1664 Direnci Kritik

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's, ekonominin daralmasıyla İspanyol bankalarının daha fazla mali desteğe ihtiyaç duyacağı endişelerini gerekçe göstererek,...

Kapat