Tavla

Krizin çözülmesinde zaman kazanılması açısından anahtar likitide sağlanması ve muslukların açılmasıydı. Faiz indirimeleri, parasal genişleme takvimleri ve sözleri likitide hazırlanıyora vede dünya ticaretinde canlama ümidinin doğmasına neden oldu ve piyasaları TAVLA’dılar.

 
Nasıl tavladılar ? 150 milyar euro para toplamanının sözünü birbirlerine verdiler. Önce İspanya’nın 3 aylık ihalesinde daha önce ( 22 Kasım’da) %5,1 olan faiz %1,74’e düştü, 6 aylık ihalesindeki faizde %5,22’den %2,44’e geriledi, talepde fazla olunca İspanyollar düşündüklerinin neredeyse iki katı borçlanma yaptılar. Vadeler kısa ve gösterge kabul edilmez ama olsun kim zuzun vadeli bakabiliyor ki ? faiz üçtebir’e düşmüş iki katı satış gerçekleşmiş sonuç tamamdır. IFO’da UFO’lar gibi beklentilerin ötesinden gelince Almanya sanayi verileride daha önce iyi gelmişti, Almanya’da resesyon görünmüyor moduna girildi sonuç tamamdır.
 

Yunanistan, tahvillerdeki indirim oranı (%50) hakkında kreditör bankalarla müzakereler olumlu, Ocak başında taslak anlaşma olası sonuç tamamdır. Global çapta parasal genişleme harekatına İsveç’de katılmış ve Merkez bankası da faizleri indirmiş, sonuç parasal genişleme tamamdır. BOE Şubat ayında yeni parasal genişlemeye gidebilir, daha fazla teşvik uygularız, sonuç tamamdır. ABD’de istihdam’da konut’da parekende satışlarda toparlanama netleşir gibi ve resesyon buradan uzakta, para zaten istenildiği zaman basılabiliyor sonuç işlem tamamdır.
 

Hacimsizmiş, makro düzelmemişmiş, dün boşverdik, kısa ralli yapmak istedi piyasalar noel baba es geçti demesinler diye ve herkesde buna uydu.
 

Bugünde lilitide sağlamaya ECB devam edecek. Zorunlu karşılık oranını %2’den %1’e indirdikten sonra 3 yıla çıkardığı kredi hattı için ki sabit faiz ve sınırsız miktarda olacak ve teminatlar konusunda Varlığa dayalı Menkul Kıymetlerle KOBİ kredilerini de teminat grubuna koyarken sadece bunların kaldıraçlı, sendikasyonlu ve yapılandırılmış olmasına dikkat edin demişti, bugün bu hatla birlikte bankaların nefes almalarına ECB’de destek verecek. Beklentilere baktığımızda 350 milyar euro seviyelerinde gerçekleşme olacağı yönünde, kullanımının bankaların insiyatifine bırakılmış olması Euro bölgesinde faizlerin aşağı inmesini sağlayabilir, bu açıdan İspanya faizlerinindeki ciddi gerilemeyi ve talepdeki artışı de göz önünde bulundurmak gerekir.  

Turkish Yatıırm

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Sarkozy’nin Cesareti Yok

Cumhurbaşkanı Gül’ün 2 gündür Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’e telefonla ulaşmaya çalıştığı, ancak Sarkozy’nin ”cesaret edemeyerek görüşmekten kaçındığı” belirtildi.   Cumhurbaşkanlığı Basın...

Kapat