TAV İçin Kıran Kırana Rekabet

TAV’ın hisse satışında sona gelindi. CEO Sani Şener, Fransızlar’ın öne çıktığı satışta başka ülkelerden de birçok talip olduğunu söyledi

 

Türkiye’de ve uluslararası alanda hızlı büyümesiyle yabancıların iştahını kabartan TAV’ın azınlık hisselerinin satışı için önümüzdeki hafta son karar verilecek. Şirketin İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, sürekli adı geçen Fransız şirketleri dışında birçok talibin olduğunu söyledi. Akfen Holding ve Tepe İnşaat’ın TAV Havalimanları Holding’deki hisselerinin yüzde 40′ının satışına farklı ülkelerden firmaların ilgi gösterdiğini söyleyen Şener, “Fransızlar’dan başka talipler de var. Ancak Fransızlar bayağı ilerledi. Ancak adayların birbirlerini tanımaması ve haberdar olmamaları için şu anda açıklama yapamıyoruz” dedi.

 
İKİ HANELİ BÜYÜME

 
Şener her yıl iki haneli büyümek istediklerini belirterek, “Bizim işimizde havacılık gelirleri yüzde 40 ticari gelirler ise yüzde 60′ını oluşturuyor. Avrupa’da ise bu ortalama yüzde 50-50′dir” dedi. Çok hızlı büyüme değil sağlıklı büyüme amaçladıklarını dile getiren Şener, sorun olan coğrafyalarda işlerin rayına oturmaya başladığını da açıkladı.
 

KUZEY AFRİKA GELİŞECEK 
 

Tunus’ta yaptıkları yatırımda ülkedeki Arap Baharı yansımaları nedeniyle yaşanan sorunların çözüldüğünün de altını çizen Şener, özellikle Kuzey Afrika’daki ülkelerin çok hızlı gelişeceğini belirtti. Şener, “Tunus’ta Libya’da mutlaka işlerin düzeleceğine inanıyoruz. Sıkıntılar hâlâ var ama çok ciddi şekilde büyüyeceklerine inanıyoruz. Libya’da çok iyi eğitilmiş insanlar var. Bu arada biz de tahliye uzmanı olduk. Bulunduğumuz bütün coğrafyalarda neredeyse ihtilal oldu. Gürcistan, Tunus ve Libya’da ihtilal oldu. 4 bin 200 işçinin 4 bini Uzakdoğu’dan Vietnam ve Tayvan’dandı” dedi. 2020′de 100 milyon yolcuya hizmet vermeyi amaçladıklarını dile getiren Şener, “Şu anda rakam 53 milyon. 2012′de 69 milyon yolcuya hizmet veriyor olacağız” dedi.
 

TAV AVRUPA BİRLİĞİ’NE LETONYA’DAN GİRDİ
 

Sani Şener, yer hizmetleri, duty free (vergisiz alışveriş noktası) ve diğer ticari alanların işletmesini hizmete açtıkları Letonya’nın başkenti Riga’nın TAV için Avrupa Birliği’ne (AB) giriş kapısı olacağını söyledi. Şener, AB’ye kuzeyden girdiklerini kaydetti.   (Sabah)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: Şubat’ta Enflasyon

Yurt dışı seyahatim gene ilginç günlere denk geldi. En çok gürültüyü TL sembolü çıkardı. Türkiye’de kamuoyu çabuk kutuplaşır. Anında beğenenler-beğenmeyenler...

Kapat