Tasarruf Yerine Büyümeye Odaklanılmalı

Jim O’Neill ve Nouriel Roubini gündemi değerlendirdi. Tasarruf yerine büyümenin öne çıkartılması gerektiğini savundular. Bloomberg’in yayının katılan Goldman Sachs yöneticisi Jim O’Neill ve kriz kahini  Nouriel Roubini soruları yanıtladı.

 
Küresel konjonktürü değerlendiren ikili önemli noktalara işaret etti.

 
Jim O’Neill, ”Şu andan itibaren kemer sıkma tedbirleri tek başına yetmiyor daha geniş ölçekli bir çözüm olması gerekiyor” derken “Bakışımızı tasarruf önlemleri yerine büyümeye çevirmeliyiz” dedi. Avrupa’nın daha fazla kemer sıkmaya gitmesi gerektiğini ve Almanya’nın da enflasyonu kabullenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 
”Petrol tarafında daha fazla yukarı yönlü hareketi destekleyecek bir nokta şu aşamada görünmüyor” diyen Jim O’Neill ABD ekonomisi ile ilgili olarak da konut piyasasında dönüş olduğunu önümüzdeki çeyreklerde ABD ekonomisinin şaşırtmaya devam edeceğini kaydetti.
 

New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nourile Roubini ise Avrupa’nın problemlerinin likidite ile çözülemeyeceğini dile getirdi.  Euro’nun çok güçlü olduğunu söyleyen kriz kahini Euro Bölgesi’nde ılımlı bir resesyonun daha devam edebileceğini söyledi. Euro Bölgesi’nde kurtuluşun birkaç ülkenin birlik dışına çıkması ile sağlanabileceğini kaydeden Roubini, ”Seçimler, petrol ve euronun güçlü seyretmesi Avrupa’da durgunluğu artırabilir. Roubini Ortadoğu’daki jeopolitik gerilim petrol fiyatlarını tırmandırdığına da değindi. Roubini “Stratejik rezervlerin satışı yakında gerçekleşebilir, fiyatlar hız kesecek” dedi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kahin’e Göre En Büyük Risk Petrol

‘Kriz kahini’ olarak adlandırılan ünlü ekonomist Nouriel Roubini, dünya ekonomisinin karşı karşıya olduğu en büyük riskin petrol olduğunu söyledi.  ...

Kapat