Tarım Emtialarında Çöküş

Chigago Board of Trade(CBOT)’de mısır, buğday ve soya fasülyesi satıcılı seyrediyor. Emtia piyasalarında özellikle petrol, altın ve gümüşteki ciddi düşüşler haftanın son gününde tarım emtialarını da olumsuz etkilemiş durumda.

Geçen seneye göre mısır %88, buğday %48 ve soya fasulyesi %38 daha pahalı durumda. Bu fiyat artışlarında Amerika ve Rusya’daki olumsuz hava koşulları, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki isyancıların eylemleri etkili olmuştu.

Andrew Dewing, Dewing Grain-Londra’nın sahibi yaptığı açıklamada: “Birçok yatırımcı alış yapmıyor çünkü tarihsel olarak bakıldığında emtia fiyatları hiç bu kadar yükselmemişti. Yatırımcıların bir süre daha long pozisyon almayacaklarını tahmin ediyorum.” dedi.

Mısır temmuz teslimat fiyatı CBOT’ta Londra saatiyle 11.04’te %1.5 değer kaybederek $6.98’dan işlem gördü. Erken saatlerde %6.91’e gerileyerek 31 Mart’tan bu yana en düşük değerine ulaşmıştı. Bu hafta mısırda %7.7 değer kaybı yaşanmış oldu. Department of Agriculture’ın dünkü raporuna göre dünyanın %29 ile en büyük mısır üreticisi konumundaki Amerika’da bu hafta mısır ihracatı %55 azaldı.

Buğday temmuz teslimat fiyatı %0.4’lik düşüşle $7.5125’ten işlem görüyor. Öncesinde $7.40 ile 31 Mart’tan bugüne en düşük değerini gördü. Buğdayda bu haftaki düzeltme %6.2 olarak gerçekleşti.

Soya fasulyesi temmuz teslimat fiyatı %0.3 değer yitirerek  $13.1725’dan işlem gördü. Bu haftaki değer kaybı  %5.5 oldu.

Ekonomi Haber Yorum

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Trichet, Emtialardaki Satış İyi Haber

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, emtia fiyatlarında yaşanmakta olan sert düşüşün ekonomik toparlanma ve fiyat istikrarır için iyi haber...

Kapat