Tarım Dışı Haberi Öncesi Piyasalardaki Son Durum

EUR/USD ANALİZ

EUR/USD paritesi dün yaşadığı satışların bugün düzeltmesini yapmaya çalışmaktadır. Özellikle Avrupa Borsalarının açılışının alıcılı olması Euro’nun değerlenmesine neden olmaktadır. 1,4055 desteğinden aldığı güçle yükselmesine devam eden EUR/USD paritesi 1,4180 seviyesini geçtiği takdirde yukarı yönlü hareketine başlaması beklenilmektedir. Teknik olarak yükselişler devam ederse paritenin 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4285 seviyesine kadar yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. Bugün ABD borsaları açılışı ile beraber temel analizin daha baskılı olduğunu hissedeceğiz. Çünkü 15.30’dan itibaren ABD’den gelecek olan haberler paritede sert hareketlerin olmasına neden olmaktadır. Özellikle Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı haberi neticesinde paritede agresif hareketlerin olması beklenilmektedir. ABD’de işsizlik oranında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. İşsizlik oranının artması yada azalması durumunda bu haber etkisini derinden hissettirecektir. ABD’nin son göstergelerin durumuna ve ekonomisine baktığımızda mevsimsel olarak işsizlik oranının artabileceğini öngörebiliriz. Ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmemesini de 15.30’da göreceğiz. Diğer önemli bir haberimiz Tarım Dışı İstihdam Haberidir. Hatırlarsanız öncü tarım dışında olumsuz beklenti içerisindeydi ve haber olumlu gelerek Cuma gününü teyit etmiş oldu. Bugün Tarım Dışında çalışan insanlarda daha öncekine göre artış olduğu beklenilmektedir. Eğer bu şekilde gelirse Dolar’ın güçlenmesi gerekmektedir. Ancak gelecek olan veri beklentinin tersi yönünde yani tarım dışında çalışan insan sayılarında azalma gerçekleşirse dolar’ın değer kaybetmesini gözlemleyebiliriz. Burada işsizlik oranı verisi ile tarım dışı istihdam oranından gelecek olan verileri kontrol edilmelidir. Çünkü bu veriler ABD borsasını açılışta direk etkileyecektir. Teknik olarak yükseliş baskısının devam etmesini beklediğimiz parite için temel faktörlerde desteğini gösterirse paritenin 1,4285 seviyesinin üzerine çıkması kolaylaşacaktır. Aksi takdirde paritedeki satışlardaki hedef olarak 1,4040 ve 1,3950 belirlenebilir. Uzun vade beklentilerinin 1,47 ve 1,49 olduğu EUR/USD paritesinde 1,4040 üzerinde günlük kapanış yapması alımların biraz olsun rahatlamasına neden olacaktır. Aksi takdirde 1,3750 seviyesine kadar paritenin gevşemesi görülebilir.

Pivot;1,4180

Destek; 1,4100-1,4060-1,4000              

Direnç; 1,4235-1,4285-1,4345

GBP/USD ANALİZ

Dikkat ederseniz parite bir süredir 1,6440 ile 1,6230 seviyesi arasında hareket etmektedir. Teknik olarak bu seviyelerin önemli olduğu ve bu seviyelerden hangi yönde bir kırılış olursa o yöne doğru hareketlerin sertleşebileceğini söyleyebiliriz. Teknik olarak bu seviyeler önemliyken temel olarak ta bugün ABD’den gelecek olan haberler paritenin seyri adına önem arz etmektedir. Eğer gelecek olan haberler paritede düşüşleri tetiklerse var olan düşüş baskısı neticesinde 1,6230 desteğinin kırılmasını bekleyebilir ve 1,6050 seviyesine kadar yaşanması beklenen düşüşlerde yer alınabilir. Aksi takdirde yani gelecek olan haberler paritenin yükselmesine neden olursa bu sefer de 1,6440 direncine kadar yükseliş ve geçilmesi durumunda 1,6750 seviyeleri hedeflenebilir ve yaşanacak yükselişlerde alım pozisyonları açılabilir.

Pivot;1,6325

Destek; 1,6225-1,6190-1,6125

Direnç; 1,6300-1,6375-1,6400

USD/JPY ANALİZ  

Japonya Ekonomi Bakanı Kaoru Yosano, Japon otoritelerin döviz  piyasasına dün yaptıkları müdahalenin bir kereye mahsus olduğunu öngörmek için çok erken olduğunu, uygun zamanlama ile müdahale olabileceğini ifade etti. Yosano düzenlediği basın toplantısında, “Dün yapılan müdahalenin tek seferlik bir tedbir olduğunu düşünmek çok acelecilik olur” dedi. Yosano, ABD, Avrupa ve Japonya´dan otoritelerin global ekonomik görünümünün kötümser hale gelmesini engellemek için yakın temas içinde olmaları ve politikaları koordine etmeleri gerektiğini vurguladı. Japonya Merkez Bankasından gelen müdahale sonrası yükselen ve bu yükselişi 80,23 seviyesinde sınırlandıran parite buradan başlattığı düşüşlerine gün içerisinde devam etmeye çalışmaktadır. Ancak yüksek sesle bu müdahalenin devam edeceği söylentileri pariteyi tekrar yükseltmeye çalışabilir. Müdahalenin gelip gelmesi paritedeki beklentimizi değiştirmeyecektir. Çünkü düşüş trendi içerisinde olan USD/JPY paritesinde yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilmesi karınızın maksimize etmek açısından önemlidir. Japonya’dan olası bir müdahale gelmesi durumunda parite tekrar 80 seviyesine kadar yükseliş içerisine girebilir ancak müdahalenin etkisi geçtikten sonra tekrar düşüşlerine kaldığı yerden devam etmektedir. Bugün için müdahalenin önemi değil ABD’deki haberlerin sonuçları pariteyi ciddi anlamda etkileyecektir. Eğer gelecek olan haber Dolar için olumsuz olursa paritede var olan satış baskısı bu haberlerle tetiklenecek ve satışlar hızlanacaktır. Ancak gelecek olan haber Dolar için olumlu olursa parite haberin etkisiyle yukarı yönlü atağına başlatacaktır.

Pivot; 79,00

Destek; 78,00-77,50-77.00

Direnç; 78,70-79,25-79,75

PETROL ANALİZ

Avrupa ve ABD’deki borsalarının satıcılı seyri, ABD ekonomisindeki belirsizlik ve olumsuz haberlerin piyasayı meşgul etmesi petrol fiyatlarının 100 dolar seviyelerinde 82,90 dolar seviyelerine kadar gerilemesine neden olmuştur. Sabah saatlerinde 82,90 dolar seviyesine kadar gerileyen siyah inci buradan tekrar geri yükselmeye çalışmakta ve 87 dolar seviyesine yaklaşmaya çalışmaktadır. Petrol için haftalık grafikte 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 81,10 desteği önem arz etmektedir. Petrol fiyatları eğer bu destekten güç alır ve yükselmek isterse 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 93,34 dolar seviyelerini hedefleyebilir. Eğer ABD ekonomisindeki olumsuz haberler devam ederse petrol fiyatlarındaki düşüşlerin devam etmesini ve 200 günlük hareketli ortalama seviyesini kırmasını bekleyebiliriz. Eğer siyah inci bu desteği kırarsa satışların derinleşebileceğinden hatta haftalık trendi yükseliş olan petrol için düşüşe çevirebileceğinden bahsedebiliriz. Bugün ABD’den gelecek olan haberin ABD ekonomisini direk olarak etkileyen önemli haber olduğundan çıkacak sonuç petrol fiyatlarında sert hareketlerin olmasına neden olabilir.

Pivot;89,10                 

Destek;85,80-85,00-84,00

Direnç; 86,90-87,50-91,25

ALTIN ANALİZ

ABD ve Avrupa’daki borç krizinin yerli yerinde duruyor olmasında dolayı yatırımcının endişesinin  korkuya dönüşmesi ile altın güvenli liman olarak yükselişini sürdürüyor. “Altın dört bir yandan destekleniyor ve biz haliyle bir yükseliş trendi bir boğa durumu görüyoruz.” diyen Cinda Futures Co traderı Yang Shandan “Korku tüm piyasalara sıçrıyor.” yorumunda bulundu. Shandan, Futures Daily ve Securities Times tarafından altın analistleri kategorisinde ikinci sırada yer alıyor. Sarı maden dün yaşadığı kar realizasyonu sonrasında tekrar yükselmek istemektedir. 1640 dolar seviyesinden aldığı güçle yükselişine devam etmek isteyen sarı maden gün içerisinde 1670 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu seviyeden tekrar geri dönen sarı maden şuanda 1665,65 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Sarı maden için 1656 desteği ile 1675 direnci önem arz etmektedir. Altın için yükseliş ya da düşüşlerin baskınlaşabilmesi için bu seviyeleri geçmesi gerekmektedir. Sarı maden için uzun vade beklentileri 1775 seviyesi olarak belirlenmiştir. Ancak bunun için önce güçlü desteklere ulaşmasının gerektiğini ve desteklerden güç alıp yükselmesini daha önceki analizlerimizde belirtmiştik. Sarı maden için şuanda ilk güçlü destek 1640 olarak belirlenmiştir. Eğer altın bu desteği kırarsa diğer güçlü destekler sırasıyla 1620,1600 ve 1575 dolar seviyeleri olarak belirlenmiştir. Özellikle bugün ABD’den gelecek olan haberler altın fiyatlarında sert hareketlerin olmasına neden olabilir. Gelecek olan haberler Dolar’ın değerlenmesine neden olursa altın fiyatlarında tepki satışlarının devam etmesini gözlemleyebilir ve belirlediğimiz destekleri kontrol edebiliriz.  Aksi takdirde yani gelecek olan haberler Dolar için olumsuz olursa 1640 dolar desteğinden güç alarak yükselişine devam etmek isteyen altın fiyatını tetikleyecek ve yeni rekor seviyelerini görmemize bize yardımcı olacaktır. Bu yüzden gelecek olan haberleri kontrol etmeli ve buna göre kısa vadeli pozisyonlar almalıyız.

Pivot;1675

Destek; 1656-1641-1630

Direnç; 1670-1682-1700

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya paralarında iştahsızlık alarmı

Global ekonomiye ilişkin endişelerin etkisiyle sert satışlar gören Asya borsaları, Asya paralarına da Kasım'dan bu yana en kötü haftalık düşüşünü...

Kapat