TAPDK İtiraz Edecek

TAPDK, ‘Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin’ yürütmesini durduran karar için Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’na itiraz edecek. Danıştay, yönetmeliğin 20 cl ve altında alkollü içkilerin marketlerde satışını engelleyen ve 24 yaş sınırı getiren maddelerini iptal etmişti.
 

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (TAPDK) kamuoyunda tartışma yaratan Alkol Yönetmeliği’nin 20 cl ve altında alkollü içkilerin marketlerde satışını engelleyen ve 24 yaş sınırı getiren maddelerinin Danıştay tarafından iptal edilmesinin ardından gözler Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu ‘na (TAPDK) çevrildi. Danıştay kararının ardından TAPDK’nın Sektörel Rekabet Dairesi, ‘Hukuki süreç devam ediyor’ demekle yetinse de, kurumun itiraz hakkını kullanacağı öğrenildi. Danıştay kararının ardından harekete geçen TAPDK, yönetmeliğin durdurulan maddeleriyle ilgili Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’na itiraz edecek.
 

TAPDK, bu hükümle ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün 14-24 yaşını içeren ‘gençlik’ tanımını dikkate aldıklarını, ancak bu hükümle ilgili kendilerini doğru anlatamadıklarını belirtiyor. TAPDK, itirazın sonunda ortaya çıkacak hukuki sonuç Danıştay’ın iptal kararında ısrar etmesi yönünde olursa, yönetmelikteki bu hüküm düzeltilecek.
 

TAPDK’nın bu hükmü, “yönetmeliğin olmazsa olmazı” bir madde olarak görmediği belirtiliyor.
 

Babacan’ın TAPDK yorumu

 
TAPDK’nın ilişkili olduğu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın gelişmeyle ilgili bilgi aldığı belirtiliyor. Babacan, TAPDK’nın yönetmeliği çıktığında yaşanan tartışmalar üzerine yaptığı bir açıklamada “Üst kurullar düzenleme yapıyor, hesap bize soruluyor. Bazı yetkileri sınırlayacağız” diyerek kurula tepki göstermişti. Babacan, “Tütün Kurulu konusunda açıkçası kantarın topuzu bir miktar kaçmış. Bunların kaldırılması değil ama yetkilerinin bir kısmının merkezi hükümete devredilmesini faydalı görüyorum. Bağımsız olması gereken alanlarda yine onlar bağımsız devam eder. Ama öyle konular var ki problem çıktığında yük, hükümetin üzerinde” demişti.

 
Etkinliklerde yaş sınırı 18 olacak
 

DANIŞTAY 13. Dairesi’nin kararında, TAPDK’nın “Gençlere ve çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen festival, konser ve üniversitelerin bahar şenlikleri gibi etkinliklerde, alkollü içki firmalarının stant kurarak veya herhangi bir yöntemle tanıtım reklam yapmak gayesiyle alkollü içki satış ve sunumu yapmasının engellenmesi yoluyla çocukların ve gençlerin alkollü içkiler sektörünce sponsorluk, promosyon, kampanya ve reklam metası olarak kullanılmasının engellenmesini amaçlandığı” vurgusu hatırlatılarak, “…18 yaşından büyük olan gençlere satış ve/veya sunum yapılmasının yasaklanması sonucunu doğuruyor. Bu da, Kanun uyarınca 18 yaşını doldurmuş kişilerin içki içme ve satın alma özgürlüğünü sınırlandırması ve Anayasa’nın 48. maddesinde güvence altına alınan çalışma hürriyetine aykırı bir düzenleme getirilmiş olması bakımından hukuka uygun bulunmamıştır” denilmişti. (Vatan)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FOREX: Dollar Losses Ground as Stocks Rise Ahead of US GDP Revision

The Dollar fell on waning safe-haven demand ahead of a report set to show the US economy grew faster than...

Kapat