Taner Yıldız’dan Bir Mesai Bombası Daha

 

 

Çekiç her gördüğü sivri kafalıyı çivi sanrmış misali, Enerji  Bakanı Taner Yıldız da her konuyu enerji tasarrufuna bağlıyor. Hafta sonu mesai önerisi ile gündeme gelip Kabine arkadaşlarından eleştiri okları alan bakandan bomba bir öneri daha geldi:

 

 

Taner Yıldız, daha önceleri de gündeme gelen ancak bir türlü uygulanamayan yaz saatinin sürekli olması uygulaması konusunda, “Mesai saatlerini kaydırmıyorsak gün ışığını böyle kaydırırız” dedi.

Bakanlığının gündemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Yıldız, kaçak elektrikle mücadelenin önemine işaret etti. “Bina yaptım, elektrik bağlanamadı” diyenler olduğunu anlatan Yıldız, “Yakınlarımdan bile gelen var, ‘Şuraya elektrik bağlansın’ diye. Ben bunları legalite edemem” diye konuştu. Yıldız, Yunanistan’ın Türkiye’ye 300 milyon dolara yaklaşan doğalgaz borcunu ödemek için iyi niyet beyanında bulunduğunu belirterek, söz konusu borcun yıl sonuna kadar ödenmesi olasılığı belirdiğini kaydetti. Yıldız, borcun faizini silmeyi düşünmediklerini ifade etti.

 

Mesai saatlerinin geri alınması önerisi büyük tartışmaya neden olan Yıldız yanlış anlaşıldığını söyledi. Önerisiyle ilgili olarak, “Mesai saatleri namaz saatlerine göre ayarlanıyor” eleştirisinde bulunulduğunu anımsatan Yıldız, “Herkes istediği gibi namaz kılar ya da kılmaz. Adı üzerinde, konuyu tartışıyoruz” diye konuştu.

 

‘Gün ışığını kaydırırız’

Saatlerin 1 saat geri alındığını anımsatan Yıldız, bunun gün ışığından daha fazla yararlanılması açısından yararlı olacağını kaydetti. Yıldız, “Gün ışığından daha fazla yararlanılsa ne olur? Yaz saatinin devam etmesinden yanayım. Önümüzdeki dönemde telekomünikasyon, iletişim, ulaştırma konularında hazırlık yapılması lazım. Tartışılıp değerlendirilmesi lazım. Enerji açısından ideali yaz saati. Mesai saatlerini kaydırmıyorsak gün ışığını böyle kaydırırız” dedi.

Yaz saati uygulamasının sürekli olması konusu daha önce de gündeme gelmiş, uygulama yürürlüğe girmeyince Dışişleri Bakanlığı’nın, AB ile uyumu gerekçe göstererek buna izin vermediği öne sürülmüştü.

 

Mithat Yurdakul, Milliyet

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Avrupa’nın Külkedisi “Yunanistan”

Annesi ölen genç kız üvey annesi ve kardeşleri tarafından kötü davranışlara maruz kalmaktadır.  Bir gün köyün prensi bir balo düzenleyip...

Kapat