Tahvil Pazarı Kurtarma Planı’na İnanmıyor

 

 

Perşembe günü çok coşkulu bir ralli yaşayan dünya borsalarında, Cuma günü yollar ayrıldı.  Asya ve gelişmekte olan piyasalarda (GOP) yükseliş sürerken, Avrupa’da kredi pazarının EFSF’nin yeni yapısından tatmin olmaması ile Stoxx50 günü %0.59 ekside kapattı.  ABD’de ise tüketici güveninde artış ile DJ30 %0.18, S&P500 ise %0.04 prim yaptı.

 

Cuma günü İtalyan Hazine’si tahvil satarken büyük zorluk yaşarken, 10 yıllık gösterge tahvilde geitir yine “temerrüt sınırı” olarak anılan %6’nın üstüne çıkt.  İspanyol tahvil faizleri de arttı. AMB’nın aktif şekilde piyasaya müdahele etmediği de göze çarptı.

 

Tahvilciler Berlusconi’nin kemer sıkma vaattlerine hiç güvenmiyor, zaten koalisyon ortaklı da hiç niyetli değil.  İspanya’da ise hükümet iyi niyetli olsa bile, yaklaşan seçimler ve istikrar programanın baskısıyla dibe çöken ekonomi bütçe açığında hedefe inmeyi zorlaştırıyor.

 

Ancak, Çin başta bir çok F/X rezerv fazlası olan devletin EFSF’ye yatırım yapma niyeti açıklaması iyimserliğin geri dönmesine yeterli olabilir.

 

ABD’de Eylül özel tüketim harcamaları konsensus doğrultusunda %0.6 artarken, Reuters-Michigan Üniversitesi tüketici güven anketi Ekim’de  59.4’den 60.9’a yükseldi.  İlk tahminde Ekim verisi 57.5 çıkmştı.  Tüketicinin yüksek işsizlik ve konut fiyatlarındaki gerilemeye rağmen harcamaya başlaması, ABD ekonomisinin 4Ç’de biraz daha hızlanacağı beklentisini güçlendiriyor.

 

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: Avrupa’nın Külkedisi “Yunanistan”

Annesi ölen genç kız üvey annesi ve kardeşleri tarafından kötü davranışlara maruz kalmaktadır.  Bir gün köyün prensi bir balo düzenleyip...

Kapat