Suyla Kaplı Bir Gezegen Bulundu

İlk kez Güneş sistemi içinde ve yüzeyinde sadece su olan bir gezegen bulundu.

Harvard-Smithsonian gökbilim araştırma merkezi (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) tarafından keşfedilen yeni gezegende sudan başka bir şey yok.

GJ-1214b adıyla bilinen gezegen Dünya’dan 40 milyon ışıkyılı uzakta. Çapı Dünya’nınkinden 3 kat daha büyük, ağırlığı ise 7 misli. Kalın bir buhar tabakasıyla çevrili olan gezegen her 38 saatte bir güneşinin çevresinde tur. Başka bir deyişle bir yıl aylarla değil saatle ölçülüyor. GJ-1214b güneşinden sadece 2 milyon kilometre uzakta olduğu için yüzeyinde hava sıcaklığı 230 derece. Dünyamızın Güneş’ten uzaklığı ise yaklaşık 150 milyon kilometre.

İlk önce yeryüzündeki teleskoplardan (MEarth projesi)  daha sonra Hubble uzay teleskopundan elde edilen bulgular, uzmanları “sulu-gezegen” adıyla yeni bir gökcismi kategorisi oluşturmaya zorladı.

8 eş teleskoptan oluşan MEarth projesi, enerjisini çok yitirmiş “kızıl cüce” adıyla bilinen 2,000 yıldızın çevresinde gezegen arıyor

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul Değerler: Yatay Açılış Bekliyoruz

Asya ve Avrupa borsalarında son altı-yedi ayın, ABD borsalarında ise son 3.5 yılın en yüksek değerlerinin görüldüğü küresel piyasalarda, dün...

Kapat