Sürpriz (!): Yunanistan Dün de Olmadı

Yunanistan konusu yılan hikayesine dönerken, dün Başbakan Papadimos’un siyasi liderlerle yapacağı görüşme de bugüne kaldı. Fakat piyasalarda bu sonunun er geç çözüleceğine dair beklenti, gecikmelerin sorun olarak algılamasının önüne geçiliyor. Yunanistan konusunda piyasa ile aynı fikirde olsak da çözümün çok yakın olduğuna henüz inanabilmiş değiliz. Fakat görüşmeleri çok fazla uzamasına karşın beklenti yönetiminin şuana kadar iyi yapıldığını söylemek yanlış olmaz. Bu sayede piyasaların agresif tepkiler verip görüşmelerin daha zorlu bir sürece girmesi de engellenmiş gibi duruyor. Fakat artık Yunanistan’da verilen tarihlerin şaşması, bizler için sürpriz olmuyor.  
 

Bernanke’nin paraları 
 

Dün günün önemli haberlerinden biri de FED Başkanı Bernanke’nin yaptığı açıklamalardı. Açıklanan son istihdam datalarından sonra FED’in üçüncü parasal genişlemeyi askıya alabileceği beklentileri dillendirilmeye başlanmıştı. Bernanke dün yaptığı açıklamada Cuma günü açıklanan verilerin geçici etkiler içerdiğini dile getirdi. Konuşmada açık bir şekilde üçüncü parasal genişlemeye gidileceği söylenmese de, Bernanke’nin konuşmasından alınan mesaj gelen olumlu verilerin üçüncü parasal genişlemeye engel olmayacağı oldu. Bu durum Euro/dolar paritesini uzun süredir aşılamayan 1,3250 direncinin de üzerine taşırken, değer kaybeden doların etkisiyle emtialarda da yukarı yönlü hareketler yaşandı. Günün ilk saatlerinde de Asya tarafında olumlu hava artarak devam etti.  

 
Sanayi üretimi önemli 
 

Günün en önemli verisi içeride saat 10:00’da açıklanacak olan aralık ayı sanayi üretimi verisi olacak. Dışarıda Yunanistan haricinde önemli bir gündemin olmaması, bu verinin etkisinin gün boyu hissedilmesine neden olabilir. Takip etmekte fayda var.  
 

Son olarak…
 

Piyasaların Yunanistan sorununun aşılacağına olan inancını anlamak zor değil. Yunanistan’ın kontrolsüz bir şekilde iflasa bırakılması ve Euro’dan çıkarak Drahmi’ye dönmesi gibi bir seçenek, zora düşen her Euro ülkesi için de bir alternatif olacağı için Yunanistan’ın bu şekilde bir iflasa gitmesine asla izin verilmeyeceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte Yunanistan konusunda varılacak çözümün piyasalarda coşku yaratacak bir nitelikte olacağına da inanmıyoruz. Son haftalarda yukarıda da değindiğimiz gibi beklenti yönetimi çok iyi yapıldı ve piyasalar olası bir anlaşmanın tarihini tartışmaktan anlaşmanın içeriğine odaklanamadı. Anlaşma yapıldıktan sonra ortaya çıkacak durum ayrıca değerlendirilecektir. Unutmamak lazım ki, Yunanistan’ın borcundaki azalma başkalarının da alacağındaki azalma olacak. Bu durumun etkilerini zamanla görmeye başlayacağız.  Özetle kısa vadede anlaşma netleşene kadar piyasalardaki olumlu hava devam ettirilebilir. Asıl risk, anlaşma yapıldıktan sonra ortaya çıkacak kayıplar ve şuana kadar kağıt üzerinde oluşan karların realize edilmesi olacaktır.  

  
Üzeyir DOĞAN / Araştırma Müdürü
MARBAŞ Menkul Değerler

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SPK Anketi: Katılımcıların %46′sı Dolarda Değişim Beklemiyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) beklenti anketinde, katılımcıların yüzde 46′sı ABD dolarına ilişkin değişim beklemediği yönünde görüş bildirdi. 6 aylık ve yıllık beklentilerde...

Kapat