Suriye’nin Fişi Çekildi

Suriye ile gerilen ilişkiler iş dünyasının da iplerini kopardı. Yüz milyonlarca doları bulan yatırımlar durduruldu. Sınır ticaretinin de bitmesi bekleniyor

  
Suriye’deki Türkiye konsolosluğuna saldırı ve Türk bayrağının ateşe verilmesinden sonra ısınan diplomatik ilişkiler iş dünyasına da yansıdı. Suriye’ye 100 milyon dolarları bulan yatırım yapmak isteyen firmalar Suriye’nin fişini çekti. İrili ufaklı birçok yatırımcı gitmekten vazgeçerken ticaretin de tamamen biteceği beklentisi hakim. Suriye’de olayların büyümesinden korkulurken bir yandan da Arap Birliği toplantısının sonuçları merakla bekleniyor.

 
BÜYÜK FİRMALAR GİDECEKTİ 

 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Suriye İş Konseyi Başkanı Ruhsar Pekcan, yatırımların durdurulduğunu belirterek, “Şimdiye kadar 10 milyon dolardan 100 milyon dolara kadar irili ufaklı birçok firma yatırımlarını askıya aldı. Aralarında büyük Türk firmaları da vardı. Bugünden sonra ticaretimiz de etkilenir. Önemli bir azalma olabilir. UND ile de görüştüm onlara bir saldırı olmamış” dedi.

 
SINIR TİCARETİ BİTER

 
İki ülke arasındaki işbirliğinin gelişimi için çeşitli çalışmalar yapan Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ise sınır ticaretinin sıfıra yaklaşacağını söyledi. Konukoğlu, “Kimse gitmek istemiyor. Sınır ticareti biter böyle giderse. Toplam ticaretimizde de yüzde 50 azalma olur” dedi.

 
SALDIRI YOK TÜRKİYE’YE KAÇIŞ OLABİLİR
 

İlave yatırım yapmak isteyen Suriye’deki Türk firmalarının bu kararlarından vazgeçtiğini belirten Konukoğlu, “Şu ana kadar oradaki işadamlarımıza bir saldırı yok. Suriye’den buraya da bir kaçış olacağı, oradan buraya işadamının ve sermayenin geleceği de aşikâr” dedi.    (Sabah)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD’da Omuz Baş Omuz Formasyonu…

EUR/USD ANALİZ İtalya'da dün Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından hükümeti kurma görevi verilen Mario Monti, kabinesini oluşturmak için siyasi partilerle görüşüyor....

Kapat