Şüpeci Yatırımcı Altını 1700 Doların Üzerine Taşıdı

Bütün dikkatlerin Fransa-Almanya görüşmesinin ikinci etabına yoğunlaştığı Salı günü, Avrupa Birliği maliye bakanlarının yapacağı görüşmenin iptal edilmesi yatırımcıları tedirgin etti. Altın Asya ve Avrupa piyasalarını, ağırlıklı olarak 1650 – 166 dolar/ons dar bandında geçirirken ABD’den açıklanan verilerle yukarı yönde ivme kazandı. Ülkenin saygın kurumu Conference Board’ün tüketici güvenini ölçen hassasiyet endeksinde tüm kalemlerde ciddi düşüş kaydedilirken, altın hızla 1700 dolar/ons’u aşarak en yüksek 1709.18 dolar/ons’a ulaştı. Kapanış yüzde 3.1 günlük kazançla gerçekleşirken gümüş de altının takibinde yüzde 4.6 oranında değerlendi. Dün ayrıca Nymex türü ham petrol fiyatında da yüzde 2.3 artış gözlendi. Hisse senedi piyasalarında azalan risk iştahı sebebiyle kan kaybı yaşanırken, önemli firmaların ekonomik görünümlerinin kötü olması da yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Avrupa Bölgesi’nde iki seneden fazladır süren borç problemi ve ekonomik karmaşa için kapsamlı bir çözüm bulunacağına dair karamsar hava hakim, Bölge’nin kurtarma fonunun nasıl daha güçlü hale getirileceği gündemin en önemli konulardan biri.
  

Bugün Euro Bölgesi’nden Alman ithalat fiyat endeksi, ABD’den mortgage başvuruları, dayanıklı mal siparişleri, yeni ev satışları, ham petrol stokları bekleniyor. Altın Borsası’nda ilk gün başlayan yükseliş hareketi Salı günü de devam etti. İşlem hacminde ise daralma görülürken 371 kg altın 500 kg gümüş işlemi gerçekleşti. Seans, aynı zamanda günün en yüksek işlem fiyatı olan 1685 dolar/ons’tan kapandı.

Troy Kıymetli Maden

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 26 Ekim 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet, Avrupa Maliye Bakanlığı kurulması yönündeki vizyonunu tekrarlayarak, Avrupa ülkelerinin tamamının belirlenen hedeflere bağlı olmalarının...

Kapat