Süleyman Yaşar: Çılgın Rakamlar…

Tam en fakir ülkeler İstanbul’da toplanmışken biz Bursa’dayız. Türkiye’nin gelişmişlik düzeyinin farkına varmak için üretim rakamlarına bakmak gerekiyor. Türkiye’nin fakirlikten nasıl sıyrıldığını görmek için Bursa’nın üretim rakamlarına bakmak gerekiyor. Bursa’da günde 2500 otomobil üretiliyor. Bursa dünyanın altıncı büyük otomobil üretim merkezi olmuş ve Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en fazla ihracat yapan ili. Bursa’nın 2010′da ihracatı 10.6 milyar dolar tutuyor. On yıl öncesiyle karşılaştırıldığında bu rakamlar çılgın olarak değerlendirilebilir.
 

Türkiye’nin en çok tartışılan sorunu işsizlik konusuna gelince… Bursa’da işsizlik yok. Elinden iş gelen herkese iş var. 2008 krizinde fabrikalar iş bilenleri işten çıkartmamış. Sadece vasıfsız personel işsiz kalmış. Şimdi Bursa krizlere karşı sağlam durabilmek için sektör çeşitlemesine gidiyor. Sadece sanayi üretimine değil artık turizme de ağırlık verilecek. Bursa’da 300 tesise yetecek termal su var. Bu nedenle pek çok yeni otel inşa ediliyor. Ayrıca Uludağ yeniden yapılandırılıyor. İsviçre’deki kayak merkezi Grass Montana örnek alınarak Türkiye’de yeni bir kayak ve kongre merkezi yaratılıyor. Yeni Davos olarak isimlendiriliyor bu proje.
 

Unutmadan belirtelim, Uludağ’da 100′den fazla manastır var. Bu manastırlar da turizme açılacak. Böylece inanç turizmi de devreye sokuluyor. İşte bu potansiyeli gören yatırımcılar otel yapmaya başlamış. Yirmi otel inşaat halinde. Hilton, Divan, Sheraton, Crown Plaza otelleri önümüzdeki günlerde açılacak.
 

Bursa’nın önemli bir diğer projesine gelince… Bu proje 1958′de en son teknenin geçtiği suyolunu tekrar canlandırıyor. Ulubat Gölü’yle Marmara Denizi’ni birleştiren Kocadere tekne geçişine tekrar hazırlanıyor. 38 kilometrelik bu suyolu yeni bir arkeolojik turizm yaratacak. Çünkü 8500 yıllık yerleşim bölgesine Marmara’dan tekneyle girilecek. Böylece yeni turizm yatırımları devreye girecek. Bütün bunlar yeni istihdam ve refah artışı anlamına geliyor.

 
Gelelim genel seçimlere… Bursa’dan 18 milletvekili seçilecek. Kentte yeni projeleri devreye sokan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti’nin Bursa’dan 12-13 milletvekili çıkarabileceğini tahmin ediyor. Çünkü CHP adayları CHP teşkilatının desteklediği adaylar değil. Hatta bu nedenle CHP il yönetimi bir ay önce istifa etmiş, yerine yedi kişilik kayyum heyeti atanmış. İşte bu nedenle CHP’nin 3, MHP’nin 2 milletvekili çıkarabileceğini düşünüyor. Milletvekili sayısı nasıl değişir bilinmez ama bir gerçek var, Bursa hızla değişiyor ve gelişiyor. Türkiye’nin nasıl kalkındığını Bursa’ya bakarak görmek mümkün. Türkiye gelişmedi diyenlere en güzel cevap Bursa’da yaşanan değişim.

Süleyman YAŞAR

Sabah Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasası Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, borç batağındaki Yunanistan ile ilgili yeni...

Kapat