Su Ürünlerinde Geçen Yıl 415 Ton İhracat Yapıldı

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şube Müdürü Habip Muruz, Samsun’dan geçen yıl su ürünleri olarak 415 ton civarında ihracat yapıldığını söyledi.
 

Su ürünlerinde ihracatın 2 milyon dolar olduğunu belirten Muruz, ”Bu sektörün ihracatında bir önceki yıla göre yüzde 40 artış olmuştur. Su ürünleri ihracatının kompozisyonuna baktığımızda büyük bir bölümünü işlenmiş hamsi marmeladının oluşturduğu görülmektedir. 2011 yılında bu ürün grubunda 1 milyon 400 bin dolar değerinde ihracat yapıldı. Şoklanmış hamsi marmeladı su ürünleri ihracatımızın yüzde 70′i oluşturmaktadır” dedi.

”AB ÜLKELERİ EN BÜYÜK PAZARI OLUŞTURUYOR

 
İhracatın büyük çoğunluğunun AB ülkelerine yapıldığını kaydeden Muruz, 2011 yılında ihracatın en büyük kısmının Fransa ve Belçika’ya yapıldığını ifade etti.

 
Şoklanmış hamsi marmeladının Avusturya, İspanya ve Almanya gibi ülkelere de ihraç edildiğini belirten Muruz şunları kaydetti:
”Bu yıl ilk kez Fransa’ya hamsi ihraç etmeye başladık. Toplam su ürünleri ihracatımızın 137 tonunu Fransa’ya yaptık. Fransızlar hamsiye Fransız kalmadı. Fransızların hamsiyi sevmesi ve bu kadar yüksek seviyede hamsi alması gelecek için bizleri umutlandırdı. Sadece Fransa’ya ihraçtan 537 bin 734 Avro kazanç sağlandı.”
AA

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SEDAŞ, 41 Milyon Liralık Yatırım Yapacak

SEDAŞ, 2012-2015 yılları arasında 5 bölgede toplam 41 milyon lira yatırım yapacak.   Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) İcra Kurulu...

Kapat