Stres testinde büyük şok

Dünyanın en büyük bankalarından Citigroup, Fed`in resesyona duyarlılığı ölçtüğü stres testini geçemedi. 19 finansal kuruluşa uygulanan stres testinde Citi dışında üç kuruluş daha sınıfta kaldı.

Çok daha derin resesyon senaryosu ile stres testinden geçen Amerikan bankalarının direnci, regülatörlerin, bankaları ödemeler tablosundaki zorlamalarının işe yaradığını gösteriyor.

ABD Merkez Bankası Fed, stres testi uygulanan 19 bankanın 15`inin kıyamet olarak görülen bir ekonomik senaryoda gereken sermaye seviyelerini koruduğunu açıkladı. Fed, bu sonucun, Fed`in son 3 yıldaki güçlü denetimlerinden kaynaklandığını savundu.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Dodd-Frank Yasası`ndan destek bulan ve mortgage balonunu görmemek eleştiriler ile kışkırtılmış olan regülatörler, bankacılık denetimlerini yeniden düzenledi. TARP (Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı) vasıtasıyla bankaları 245 milyar dolar ile kurtaran yetkililer, şimdi sistemik risklere daha çok vurgu yapıyor.

Federal Financial Analytics`in yöneticilerinden Karen Shaw Petrou, bu akut stres senaryolarında yeterli sermaye sağlayabilmiş bankaların yalnızca güçlü olmadığını, aynı zamanda oldukça dayanıklı olduğunu söyledi.

JP Morgan Chaseandamp;Co. ve Wells Fargos, stres testlerinde geçer not almalarının ardından temettülerini yükselten ve hisse geri alımlarına giden bankalar arasına katıldı.

Finansal kriz döneminde en büyük hükümet yardımını almış olan Citigroup Inc., stres testlerinde asgari standartları sağlayamamasının ardından regülatörlere sermaye planını yeniden sunacağını açıkladı. Citigroup, krizde aldığı 45 milyar doları geri ödedi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Eti Yatırım: Endeks 60.000 Seviyesini Deneyebilir

Gösterge endekste yapılan pozitif başlangıcın yurtdışı piyasalardaki olumlu havaya rağmen ilerleyen saatlerde kar satışları ile karşılaşması esasen iyi olmadı diyebiliriz....

Kapat