Stiglitz: Avro Bölgesi’nin Problemleri Ekonomik Değil, Politik

Nobel ödülle ekonomist Joseph Stiglitz, Avrupa’nınr karşı  karşıya olduğu problemin, politik olduğu kadar ekonomik olmadığını ve bu ortamda yapılması gerekenin ne olduğunu görmenin kolay olduğunu  bildirdi.       

Stiglitz Financial Times’ta yazdığı makalede, Avrupa’nın ortak  tahvil ihraç etmesi, bu tahvillerin tümhükümetler tarafından kollektif  taahhüt ile desteklenmesi halinde düşük faizlerin tüm ülkelere  geçirilebileceğini ve borçların yönetilebilir hale geleceğini savundu.  Stiglitz, faiz oranlarının yeterince düşük olmaları halinde GSYH’nın  yüzde 150′si seviyesinde bir borcun da yönetilebilir olabileceğini  vurguladı.      Avrupa’nın kollektif borç/GSYH oranının ABD’nin oranlarından  daha iyi olduğuna işaret eden Stiglitz, Avrupa’nın bu ortamda  sermayeye daha düşük faiz oranları ile ulaşabileceğini vurguladı.     

Avrupa dayanışmasının, bir ‘transfer birliği’ne dönüşmesinden  endişe edenlerinde, düşük faiz oranlarının ihtiyaç duyduğu reel  desteği sınırlı hale getirmesi olasılığı ile avunma imkanı bulacaklarını  ifade eden Stiglitz, 16 trilyon Dolar büyüklüğündeki Avrupa  ekonomisinin, Yunanistan’ın borçlarından kaynak olarak üstleneceği maliyetin, Avrupa’nın ihtiyacı olan ülkelerin yardımına gitmemesinin  yol açacağı kayıplarla karşılaştırıldığında küçük kalacağını da vurguladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emtialar (Cem Şengezer)

ALTIN: aşırı hareketler törpülenecektir Bahar dönemi rekorları sonrası, yazdönemi de rekorla geçiyor.  Düşüşler de geçmişe göre zayıf kalıyor, geçen haftaki...

Kapat