Spor Hisseleri Küme Düştü

Yabancı yatırım kuruluşlarının olumsuz raporları ve seçim belirsizliği borsada fiyatlara satış yönünde yansırken İMKB’nin piyasa değeri son 35 günde yüzde 8.49 düşerek 39 milyar TL ‘eridi’. En yüksek değer kaybı spor hisselerinde yaşandı. Oysa ki Spor Endeksi 2010’da en fazla yükselen sektörler arasında yer alıyordu. 2010’da takımların şampiyonluk iddiaları ve projeleri yatırımcılarda ciddi beklentilere neden olmuştu. Buna ilave olarak Süper Lig yayın ihalesinin yüksek bir rakama ihale edilmiş olması da, sonrasında borsada işlem gören spor hisselerinin fiyatına olumlu yönde yansımış ve yükselmesine neden olmuştu.
 

En çok düşüş Trabzonspor’da

 
Ancak içinde bulunduğumuz yılın şubat ayından itibaren Trabzonspor ve Fenerbahçe hisselerinde gönüllü çağrı yapılması, hisselere olumsuz yansıdı. Lig sırasında beklentilerin korunduğu hisseler ligin de bitmesiyle düşüşe geçti.
 

En fazla düşüş Trabzonspor hisselerinde yaşandı. Trabzonspor hissesi 20.80 TL’den 13.90 TL’ye geriledi. Hisse senetleri yüzde 33 değer kaybetti. Fenerbahçe ise yüzde 32 düştü. Fenerbahçe hissesi 102 TL’den 70 TL’ye geriledi. Spor Endeksi son 35 günde yüzde 23 değer kaybederken İMKB 100 Endeksi yüzde 8.63 oranında değer yitirdi. Fenerbahçe ve Trabzonspor’daki düşüşün arkasında gönüllü çağrı yolu ile hisselerin toplanması yatıyor. Fenerbahçe, 24 Şubat tarihinde gönüllü çağrı için SPK’ya başvurdu.
 

Çağrıdan sonra Fenerbahçe Sportif Hizmetler AŞ, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Futbol Şubesini devralması neticesinde yeni şirketin mali yapısı ve temettü ödeme kapasitesi düşecek. Giderlerin de bu şirkete yansıtılmasından dolayı şu anki Fenerbahçe Sportif Hizmetler AŞ’ye göre daha zayıf olacak.
 

Yatırımcılar şampiyonluk beklentisinin gerçekleşmesi ve şirketin temettü dağıtma kapasitesinin zayıflayacağı endişesi ile satış yapıyor. Bu nedenle de düşüş sürüyor. Aynı şekilde 21 Şubat’ta gönüllü çağrı başlatan Trabzonspor hisselerinde de düşüş yaşanıyor ancak hisselerdeki düşüşte, ligin şampiyon olamadan tamamlanması ve geçmiş yıllara ait temettünün dağıtılmamasının etkisi de yatıyor. Şirketin 23 Mayıs tarihinde temettü dağıtmayacağını açıklamasının da doğrudan hisselere olumsuz yansıdığı görülmekte.
 

Ligden sonra düşüş hızlandı

 
Lig bitişinden sonra Trabzonspor yüzde 13.66 düşerken, Fenerbahçe yüzde 21.13 düştü. Galatasaray ise yüzde 1.5 değer kaybetti. Spor Endeksi’ndeki ortalama değer kaybı yüzde 10.57 oldu. Aynı dönemde İMKB 100 Endeksi yüzde 1.15 yükseldi. Borsa yükselirken hisse senetlerinde düşüş yaşanması beklentilerin bitmesi ve şirketlere ilişkin birbiri ardına gelen olumsuz gelişmeden kaynaklanıyor.
 

 
Borsada yabancı satışları sürüyor. Mayıs ayında yabancılar 584 milyon TL’lik satış gerçekleştirdi. Yabancıların ocak ayından bu yana satışları 1 milyar 504 milyon TL oldu.

Milliyet Ekonomi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex: Euro Rebound To Be Threatened By ECB, British Pound To Hold Range Ahead Of BoE

The Euro advanced to a fresh monthly high of 1.4680 on Tuesday, but the single-currency may struggle to maintain the...

Kapat