SPK: Yatırımcı Dikkatle İzlesin

Futbolda gündemi sarsan şike soruşturması devam ederken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) hisseleri dibe vuran Fenerbahçe’nin işlem sırasının kapatılıp kapatılmayacağı tartışma konusu oldu.
 

Yatırımcının zarar görmemesi için sürekli devrede olduklarını açıklayan SPK yetkilileri, “Ancak, yatırımcı konuyu dikkatli izlesin” uyarısı geldi. Fenerbahçe’ye yönelik şike soruşturması kuluplerin hisselerinin İMKB’de düşmesine neden olurken SPK yetkilileri, “Mevzuat gereği küçük yatırımcının hakkını korumamız gerekiyor. Konunun, mevzuat çerçevesinde SPK’yı ilgilendiren bir yönü bulunursa gerekli işlemlerin yapılacağından kimse şüphe etmesin” açıklaması yaptı. Konunun sıcak olması nedeniyle resmin henüz net olarak görünmediğini dile getiren yetkililer şunları söyledi:

 
Yatırımcı dikkatlice izlesin

 
Olay çok yeni olduğu için öncelikle resmin bütününü görmek gerekiyor. Bu bağlamda yatırımcıların konuyu dikkatlice izlemesi gerekiyor. İMKB’de şirketin hissesinin kapanması yorumları geliyor. Borsa şirketlerinin paylarına dair işlemlere karar verilmesi konusunda yetkili merci İMKB’dir. Hangi durumların varlığı halinde kapatma kararı verileceği İMKB Yönetmeliği’nin 25. maddesinde yer alıyor. Ancak karar borsa tarafından alınıyor. Bu konuda SPK’nın bir kararı veya bir dahli bulunmuyor.

  
SPK yakından takip ediyor
 

Bir diğer konu Fenerbahçe Sportif Hizmetler AŞ’nin Olağanüstü Genel Kurul toplantısında aldığı Fenerbahçe Futbol Şubesinin, Türkiye Futbol Federasyonu nezdindeki hareketlerine ilişkin satın alınması yoluyla devralınması hususu. Bu konuda Fenerbahçe’nin, Futbol Federasyonu’na bir müracaatı var. Belli bedel karşılığı bunu almayı düşünüyordu. Bu süreç bunu nasıl etkiler, bu bireysel yatırımcı için önemlidir. Bu da SPK tarafından yakından takip ediliyor. Federasyon tarafından bir karar verilmesini bekliyoruz. Bireysel yatırımcının zarar görmemesi için SPK sürekli devrede. Mevzuat gereği küçük yatırımcının hakkını koruma hakkımız var. Gerekli girişimde bulunulur. Ama olay şu aşamada net şekilde görülmüyor.”
 

SPK, Kaddafi’ye İMKB’de fren koydu

 
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Libya’da Kaddafi yönetiminde yer alan kişi ve şirketlerin İMKB’de hareket halinde olan hisselerini dondurmak için girişimlere başladı.  SPK Kaddafi yönetiminde yer şirketlerle ilgili araştırmalara başladı. SPK’dan üst düzey kaynaklar, 2 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında, Libya otoritelerinin ve bazı şirketlerin Türkiye’de hisselerinin bulunması halinde gerekli silme işleminin başlatılmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Kaynak: Hürriyet

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Parite, döviz(Cem Şengezer)

EUR/USD: düşüş geçmişe göre yumuşuyor Ortalamayı yükseltecek hareketleri gördük ve beklenti dirençleri biraz aşmış olsa da gerileme hareketi başladı ve...

Kapat