S&P500 Nereye, Piyasalar Oraya

TSI 05:30’da Asya’da İspanya’nın kredi notunun düşürülmesine tepki çok cılız kaldı. MSCI Asya-Pasifik %0.1 artraken, Nikkei225 yatay.

ABD’de dün ilk işsizlik başvuruları beklenenden yüksek çıktı, ama konut verileri çok güçlüydü. Ama, ABD ekonomisi irtifa kaybetmiyor. İlk işsizlik başvuruları hala ayda 150-200 bin yeni istihdamla tutarlı. Konut pazarında iyileşmeye kanaat getirmek için 1-2 aya daha ihtiyaç var. Ama son yılların en düşük düzeyine gerileyen ipotek faizleri, bankaların kredi konusunda yumuşamaları ve artan istihdam artık konut fiyatlarının istikrara kavuşmasının daha olası olacağını anımsatıyor.

S&P500’e dahil şirketlerin de rahatlıkla analist tahminlerini aşması ile S&P500 Şubat’tan bu yana en güçlü 3 günlük rallisini sergiledi. DJ30 %0.87, S&P500 ise %0.67 değer kazandı.

AB’den gelen çok kötü güven anketi sonuçlarına rağmen S&P500 desteği ile Stoxx50 de yatay kapattı. Petrol futures bu sabah %0.6 kadar gerilerken, AB’de resesyonun beklenenden uzun süreceği tahminleri etkili. Brent hala 119 doların üstünde. Altın 1.657 dolarla AB krizinden yararlanıyor, ama Euro/dolar hala 1.3190’da.

Dün MSCI GOP %0.4 prim yaparken, Fitch’den gelen açıklamalarla İMKB-100 %1.23 prim yaptı. Ancak, bugün Etik Kurulu’nun şike yapıldığı kararını açıklaması ve TCMB’nin efektif fonlama faizlerini artırması ile piyasalar biraz daha satıcılı seyredebilir.

Piyasaların seyrinde en mühim unsur AB’nin İspanya’nın kredi notunu düşürülmesine vereceği tepki. İspanyol tahvil faizlerin %6’nın üstüne çıkması mümkün. Stoxx50 satış yiyebilir. Ancak, akşam saatlerinde yine Wall Street’te güçlü açılış bekliyoruz.
Atilla Yeşilada
Twitter: @AtillaYesilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Başkent Doğalgaz Yine İptal

Başkent Gaz’ın yüzde 80′inin özelleştirilmesi ihalesinde açık artırma sürecinde 4 grup da teklif vermedi. İhalenin iptal edilmesi bekleniyor. Türkiye’nin ikinci...

Kapat