S&P, Türkiye’yi Uyardı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’yi  makro ekonomik dengesizlikler konusunda uyardı. Dış tasarruflara aşırı bağımlılığın Türkiye’yi şoklara karşı açık bıraktığını ifade eden  S&P, makro ekonomik dengesizliklerin bu yıl içinde düzeltilmemesi halinde Türkiye’nin kredi notunun cari seviyelerde istikrar kazanacağını  vurguladı.        

 

S&P, Türkiye’nin dengesizlikleri düzeltmeyi ertelemesi halinde  bunun dış fonlara ulaşım imkanlarının azalması riskini artıracağını vurgularken, bu durumun bütçe hesaplarının cari beklentilerin ötesinde  kötüleşmesine yol açabileceğini belirtti.      
 

S&P, Türk ekonomisinin ihracat yönlendirilmesi, sosyal güvenlik reformunun beklentilerden güçlü olması ve dengesizlikleri düzeltilmesi halinde not artırımının gündeme gelebileceğini de ifade etti.
 

S&P, geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’nin ”BB ” olan yerel para cinsinden kredi notunu ”BBB-”ye yükseltmiş, kredi not görünümünü ise ”pozitif” olarak belirlemişti. Kuruluş, böylece Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmıştı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
IFO Endeksi 109,8′e Yükseldi

Almanya’da iş dünyasının ekonomiye olan   güvenini yansıtan IFO Endeksi, mart ayında 109,8′e yükseldi.             Almanya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (IFO),...

Kapat