S&P Sopayı Çıkarttı: Hepinizin Notunu İndiririm Alimallah!

 

 

AB liderlerine bir sopa tehdidi de S&P’den geldi. Kredi derecelendirme kuruluşu, AB’nin resesyona girmesi durumunda, Fransa, İspanya, İrlanda ve Portekiz’in kredi notunu indirebileceğini duyurdu.

 

S&P Çarşamba açıklanacak AB liderler zirvesi kararından sonra yeniden durum değerlendirmesi yapacağını, henüz AB resesyonun temel senaryosu olmadığını da ilave etti.  Kredi derecelendirme kuruluşu iki ayrı “uç senaryo” (tail risk) üstünde çalışıyor.  Birincisi 4 yıl içinde İkinci Dip, ikincisi ise resesyon artı kredi maliyetlerini artması. Bu durumda bankaların çoğu da not indirim tehdidi altına girecek.

 

S&P Fransız ve Alman bankalarında 1-2 basamak, diğerlerinde ise 4 basamağa varan indirimlerin söz konusu olduğunu açıkladı. Kuruluşa göre ülke notları da 1-2 basamak inerken, EFSF ve AMB desteği sayesinde küçük ülkeler kurtarılacak, ama İtalya ve İspanya’nın borçlanma maliyetleri kayda değer ölçüde yükselebilir.

 

Atilla Yeşilada

ayesilada@gmail.com

 

 

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
21 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD Başkanı Barack Obama "Buffet vergisi" olarak adlandırılan tasarıyı yasalaştırmak için hala çaba sarf ederken Fransız Parlamentosu, hükümetin...

Kapat