S&P: İspanya’nın Borç Yükü Artacak

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu  Standard & Poor’s (S&P) İspanya’nın uzun vadeli kredi notunu iki kademe birden  indirerek ”A”dan ”BBB ”ya düşürdü.        

S&P yaptığı açıklamada, İspanya’nın uzun vadeli kredi notunu bütçe  sorunlarının zayıf ekonomisi nedeniyle muhtemelen kötüleşeceği için indirdiğini,  uzun vadeli kredi notu görünümünün ”negatif” olduğunu belirtti.        

İspanya’nın uzun vadeli kredi notunu bu yıl içinde ikinci kez indiren  S&P, ülkenin kısa vadeli kredi notunu da ”A-1”den ”A-2”ye çekti.         ABD’de piyasalar kapandıktan sonra S&P’nin not indirimiyle ilgili yaptığı  açıklamada, ”İspanya’nın borç yükü, daralan ekonominin bütçe sorunlarını  ağırlaştıracağı için artacak” denildi.        

İspanya hükümetinin ”artan olasılıkla” bankacılık sektörüne daha fazla  yardım sağlamaya ihtiyacı olacağına dikkati çeken S&P, ülkenin ekonomik  görünümüne ilişkin tahminlerini de indirdi.        

İspanya ekonomisinin bu yıl yüzde 1,5 ve gelecek yıl yüzde 0,5  daralmasını bekleyen S&P, daha önce ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 ve 2013  yılında yüzde 1 büyümesini beklediğini bildirmişti.        

Ekonominin büyümesinin önündeki sorunların tek seferlik gelirlerin  azalması, özel borçlanmadaki düşüş, hükümetin mali planının uygulanmasındaki  sıkıntılar ve önemli ticari ortaklardaki belirsiz talep olduğunu ifade eden  kuruluş, İspanya ekonomisinin ”yeniden dengelendiğini” ve hükümetin çabalarının  buna yardımcı olması gerektiğini kaydetti.        

Hükümetin istihdam piyasası reformlarının işten çıkarmaların hızını  azaltacağını ve sonunda istihdam görünümünün iyileşmesine katkıda bulunacağını  belirten S&P, ancak önlemlerin yakın vadede net yeni istihdam yaratmayacağını  bildirdi.        

S&P, ”Sonuç olarak, özellikle gençler arasında olmak üzere hali hazırda  yüksek işsizlik oranı sürdürülebilir bir düzelme oluncaya kadar muhtemelen  kötüleşecek” ifadesini kullandı.        

Avrupa’nın borç krizine yaklaşımını ”etkili olmaktan yoksun kalmaya  devam ettiğini” belirterek eleştiren kuruluş, Avrupa’nın yatırımcı güvenini  destekleyici ve sermaye akışını istikrara kavuşturucu adımlar atmadığı sürece  İspanya’nın durumunun daha da kötüleşebileceği uyarısında bulundu.         İspanya Merkez Bankası bu hafta ülkenin üç yılda ikinci kez resesyonda  olduğunu teyit etmişti.         

İspanya hükümeti de ekonominin bu yıl yüzde 1,7 daralacağı tahmininde  bulunmuştu.        

Ülkede yüzde 23 seviyesindeki işsizlik oranının artması bekleniyor.        

S&P ocak ayında Fransa ve Avusturya dahil Avro Bölgesi üyesi 8 ülkenin  uzun vadeli kredi notlarını indirmişti.    

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
GCM Forex: GDP Verisine Dikkat…

EUR/USD ANALİZ Avrupa'nın "vahim" bir durumda olduğunu söyleyen Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, kemer sıkma baskısı ve politikalarının, bölge için...

Kapat