S&P: Euro-tahvil En Düşük Ratingi Alır

Bir çok ekonomist açısından, AB’nin çok borçlu ülkelere yardım sağlamasının en kolay yolu, Euro-üyesi devlelter tarafından garanti edilecek ortak tahvil, yani Eurobond ihraç etmek. Almanya, mali entegrasyon sağlanmadan Eurobond ihracına izin vermeyeceğini açıkça beyan etse de, eğer Euro’yu korumak istiyorsa, gelecekte bir gün Hazine kasasından PIIGS’e yardım etmek yerine, bu tahvilleri daha ucuz bir alternatif olarak görebilir.

Ancak, Standart and Poor’s dan gelen bir açıklama Euro-tahvil planına önemli bir darbe bir indirdi. S&P’ye göre olası bir ihracın şartları (covenant) henüz bilinmese de, tahvil ihracı garanti eden ülkeler arasında en düşük kredi notunu alacak.  S&P, halen Euro-tahvil’e en yakın örneğin Alman eyaletlerini ortak ihraç ettiği jumbo-tahvilleri olduğunu belirledi. Bu tahvillerin notlamasında kredi notu en düşük  eyaletin notu veriliyor.

Örnek olarak, tüm Euro üyeleri tarafından garanti edilen bir Euro-tahvil ihracında, not Yunanista’nın notu olan CC olacak. Bu tahvillerin ihraç faizi de çok yüksek olacak.  Eğer S&P ve diğer kredi derecelendirme kuruluşları bu görüşlerinde israr ederse, Euro-tahviller için tek yol halen birliğin AAA notu olan 5 ülkesinin garanti vernesi ki, o zaman da bu devletlerin kaldıramayacakları kadar ağır taahhütlerin altına girdikleri için notları indirilebilir.

AB, adım adım bir iflas krizine doğru sürükleniyor.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Erda Gerçek: EuroSon

Yazılarımda ve konuşmalarımda bundan sonra Eurozone yerine EuroSon kullanacağım. Böylece bu konudaki görüşlerimi açıklamak için fazla yer harcamama gerek kalmayacak. ...

Kapat