S&P: Avro Bölgesi Ilımlı Resesyondan Çıkacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Avro Bölgesi’nin bu yıl kademeli olarak ılımlı resesyondan çıkmasının beklendiğini bildirdi.          
 

S&P’nin Avrupa Başekonomisti Jean-Michel Six, Avro Bölgesi’nin bu yılın   ikinci yarısında ılımlı resesyondan kademeli olarak çıkmasının, gelecek yıl ise   yüzde 1 büyümesinin beklendiğini ifade ederek, bölgenin büyük ülkelerinin hızla büyümeye geri dönmesinin öngörüldüğüne vurgu yaptı.          
 

Kuruluş, büyük ülkelerin büyümenin önünü açarken, bölgeye üye diğer ülkelerde farklı performanslar görülebileceğine dikkati çekti.          
 

S&P, söz konusu senaryonun gerçekleşme olasılığının yüzde 60 olduğuna işaret ederek, çift dipli resesyon riskini yansıtan alternatif senaryonun gerçekleşme olasılığının ise yüzde 40 olduğunun altını çizdi.          
 

Kuruluş, mevcut yavaşlamanın şiddetini belirleyen üç temel faktör olduğunu belirterek, bunları, önümüzdeki dönemde gelişmekte olan piyasalara talepteki gelişme, Avrupalı tüketicilerin tepkilerindeki belirsizlik ve Avrupalı hükümetlerle Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yatırımcı güvenini artırma kapasitesi olarak sıraladı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TÜİK, Enflasyon Sepetini Güncelledi

TÜİK, enflasyon sepetini güncelledi. Sepet bu yıl, 444 ürünü ve bin 169 ürün çeşidi kapsayacak.TÜİK enflasyon sepetinde, 27 bin 500...

Kapat