S&P’nin Kararı Afallattı

Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un (S&P) Avro Bölgesi üyesi 15 ülkeyle ilgili kredi notu uyarısında bulunmasının kendisini ”afallattığını” söyledi.         
 

S&P’nin kararını Alman radyosu Deutschlandfunk’a değerlendiren Juncker, ”Karar beni afallattı. Bu karar abartılı ve üstelik adaletsiz” dedi.         
 

Juncker, ”Karar beni tedirgin etmedi. Ancak İtalya ve İrlanda’daki   tasarruf programları gibi, krizin üstesinden gelmek için son günlerde gösterilen önemli çabalardan sonra böyle bir karar beni şaşkına çevirdi. Borç krizini yönetiyoruz, reformlar yapıyoruz, yeni yönetim biçimlerinde reform yapıyoruz.  Bunun AB zirvesi öncesinde aniden olması beni şaşırttı, tesadüf olamaz” diye   konuştu.                    
 

-ABD Hazine Bakanı Avrupa’da-                    

 
Bu arada, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, üç gün sürecek Avrupa   ziyaretinin ilk durağı Almanya’ya vardı.         

Almanya’da bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ve   Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile görüşecek Geithner, yarın Paris’te   Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Maliye Bakanı Francois Baroin ile bir   araya gelecek.          Geithner’ın ziyareti sırasında, cuma günü yapılacak hayati öneme sahip AB   zirvesi öncesinde Avro Bölgesi yetkililerine, bölgenin korunması ve borç krizinin   aşılmasına çözüm bulunması için kararlı adımlar atması çağrısında bulunması   bekleniyor.         
 

ABD yönetiminin, Avrupa’nın borç krizinin aşılamamasının ABD ekonomisinin   kırılgan toparlanmasına zarar vermesinden endişe etmesi nedeniyle Geithner, son   aylarda Avrupa’yı birkaç kez ziyaret etti.         
 

Geithner’ın ziyaretinde, tam anlamıyla bir krize girilmeden önce, zamanın   tükendiği ve Avrupalıların durumu kontrol altına almak için son bir şansları   olduğu mesajını vereceği, bu sefer kullanılacak dilin daha sert olacağı yorumları   yapılıyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
FOREX: All Eyes on Merkel, Sarkozy Meeting Ahead of Key EU Summit

The Euro debt crisis continues to dominate attention, with markets focused on a meeting between German and French leaders over...

Kapat