S&P’nin Gözü Büyük Kuruluşlarda

Uluslararası kredi derecelendirme   kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), ABD’nin uzun vadeli borcuyla bağlantılı tutsat (mortage) devleri Fannie Mae ve Freddie Mac’in kredi notunu düşürdü.
 

ABD’nin ”AAA” olan kredi notunu geçen hafta cuma günü ”AA ”ya indiren   S&P, bugün de Fannie Mae ve Freddie Mac’in yanı sıra tarımsal kredi veren ABD   Tarımsal Kredi Sistemi kuruluşu, 32 banka ve kefalet sandıklarının çıkardığı ABD   hükümeti destekli uzun vadeli tahvillerin ve ABD finansal sisteminin ana   arterleri olan menkul kıymet takas şirketleri ile Federal Mevduat Sigorta Fonunun (FDIC) kredi notlarını indirdi.
 

Bütün kuruluşların ”AAA” olan kredi notlarını bir kademe indirerek ”AA   ”ya çeken S&P, Fannie Mae ve Freddie Mac’in ”doğrudan ABD hükümetine bel   bağlaması”, diğer kuruluşların ve bankaların da borçlarının ekonomideki   dalgalanmaya açık olması nedeniyle kredi notlarını düşürdüğünü bildirdi.
 

Fannie Mae ve Freddie Mac, ABD’deki tüm tutsat kredilerinin yaklaşık   yarısını ya da değeri 5 trilyon doları aşan 31 milyon kadar konut kredisini sağlıyor.
 

S&P, 12 Federal Konut Kredisi Bankası’nın 10′unun kredi notunu da   ”AAA”dan ”AA ”ya çekti

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fatih Özatay: Nasıl anlatmalı?

Hem fiyat istikrarını hem de finansal istikrarı sağlama amacı olan Merkez, açıklamalarını bu iki amaç doğrultusunda yapmalı.   Cumartesi günü...

Kapat