S&P’den AB’ye Uyarı: Yunanistan Temürrüt’e Gidiyor

S&P kredi derecelendirme kuruluşu, Yunan Krizi’nin bir an önce bitirileceği umutlarının üstüne soğuk su döktü.  S&P’den gelen açıklamaya göre, geçen hafta Fransız Bankalar Birliği ile AB arasında ana hatlarında uzlaşmaya varılan gönüllü yeniden yapılandırma “seçici temürrüt” sayılacak. Ancak, eski tahvillerin yeni tahvillerle değiş-tokuşundan sonra, S&P temerrüt notunu kaldırıp ülkenin genel görünümüne göre yeni bir kredi notu belirleyebileceğini de ekledi.  Eğer S&P ve daha öne aynı yönde beyanatta bulunan Fitch yeniden yapılandırmayı temerrüt kabul ederse, CDS’lerin nakte dönüştürülmesi için gerekli koşulların oluşup oluşmayacağı ise bilinmiyor.

AB Maliye Bakanları’nın Atina’ya 8.7 milyar Euro krediyi serbest bırakma kararı almasının 48 saat ardından gelen açıklama, AMB’nın yeni krediyi desteklemesine engel olacak mahiyette.  AMB, eğer gönüllü yeniden yapılandırma temerrüt teşkil ederse, bilançosunda tuttuğu Yunan DİBS’lerini satacağını, Yunan bankalarına DİBS teminatı karşılığı repo piyasasında likidite kredisi açmayacağını ilan etmişti. 

Uzmanlara göre, Fransız ve Alman bankaları temerrüt geçici de olsa bilançolarında provizyon ayırmak zorunda kalacakları için uzlaşmadan vaz geçebilir.  Özel kreditörlerin katılımı olmadan Yunanistan’a daha fazla kredi açmayacağını ilan eden Almanya’nın ise durumu hiç belli değil.

S&P’den gelen açıklama ile İstanbul saati ile 18:00’de Avrupa’da Stoxx50 %0.25 geriliyor, ama DAX ve FTSE-100’de %0.5’i aşan primler var.  Euro/dolar ise gün içinde yeni zirve deneyinden sonra  sert bir aşağı hareketle 1.4528’e kadar geriledi.  ABD borsaları ise bu akşam tatil.

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Meclisin 25. Başkanı: Cemil Çiçek

TBMM’de üçüncü turunda 322 oy alan AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek yeni başkan olarak seçildi. Tunca Toskay ise 52...

Kapat