Soros: “Finansal sistem tehlikede… Ekonomik bir yıkımın eşiğindeyiz.”

Geçen haftalık %2,4 lük düşüşünden sonra altın, bugün dalgalı seyretti ve günü 1,498 dolar/ons’tan kapattı. Altın için kısa vadede trend olumsuz yansırken, orta ve uzun vadede görünüm makroekonomik, ülke risklere rağmen destekleyici görülüyor. Singapur, Hong Kong gibi ülkelerden 1500 dolar/ons seviyelerinden gelen fiziksel alımlar neticesinde de altın güçlü görünümünü koruyor.

Altın konusundaki önemli endişelerden biri Soros’un geçtiğimiz günlerde altın ETF’lerini satması oldu. Bu durum, yatırımcılar tarafından altındaki balonun yakında patlayacağı şeklinde yorumlandı. Ancak, Soros’un altın madenciliği şirketlerine olan hisselerine yenilerini eklemesi kafaları karıştırıyor.

Buna rağmen; Avro ve Amerikan doları üzerindeki endişeler devam ederken, altın hala güvenli liman olarak görülüyor. Altın’ın en büyük avantajı devalüasyona karşı koruma sağlaması. Bu yönüyle, Pound, Avro ve Dolar gibi para birimlerinin değer kaybı söz konusuyken, altına olan talebin artması bekleniyor.

Avro Bölgesi

Avro bölgesi’de son durum; dünya çapında bir risk oluşturan borç sorunu gerçeği, her gün geçtikçe güçleniyor. Avrupa tahvil piyasalarına baktığımızda ise; İrlanda 10 yıllık tahvilleri %12,1 e yükselirken, Portekiz’de %11,65 in üzerinde seyrediyor. Avrupa liderleri, Yunanistan’ın borcunu ödeyemeyeceği düşüncesiyle karamsar. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa’nın en kötüsüne hazırlandığını belirtiyor.

Soros Fon Yönetimi Başkanı George Soros ise son gelişmeleri “Global bir krizin eşiğindeyiz; Yunanistan’da başlayacağını farz edelim, kriz diğer ülkelere de kolaylıkla yayılacaktır. “ şeklinde yorumladı. Finansal sisteminin çok hassas bir noktada olduğunu belirten Soros; “ Düzeltilmesi gereken çok temel hatalar var. En temel problem de; Avro’nun politik bir birlik tarafından desteklenmeyişi, işte bu yüzden de bir AB ülkesinde sorun çıktığında düzeltme imkânsızlaşıyor. Son derece borçlu olan ülkeler Avro’yu bırakmak zorunda kalacak. “ dedi.

Nilgün Keskinkılıç

Ekonomi Haber Yorum

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Kudret Ayyıldır

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın, platin ve paladyum yükseliyor

Doların euro karşısındaki yükselişini sonlandırmasıyla altın fiyatları yükseldi, platin ve paladyum da yükselişte

Kapat