Şimşek: Yapılandırma 58.3 Milyar Liraya Ulaştı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması   kapsamında 6 milyon 32,9 bin adet dosyanın yapılandırıldığını, bu kapsamdaki   alacak tutarının da 36 milyar 551 milyon 886,9 bin lira olduğunu bildirdiBakan Şimşek, Sosyal Güvenlik Kurumuyla (SGK) birlikte yapılandırılan   toplam tutarın 58 milyar 300 milyon lira olduğunu kaydetti.
 

Şimşek’in verdiği bigiye göre tahsil kabiliyeti olan alacakların yüzde 68′i yeniden yapılandırıldı.
 

Başvuruların 1.6 milyonu motorlu taşıt vergileri için yapılırken, 52 bin 605 davada ilişkin ihtilafın sona erdiğine ilişkin karar Maliye’ye ulaştı. Maliye Bakanı Şimşek bunun çok önemli bir gelişme olduğuna işaret ederek, “Mahkemelerde devam eden bu kadar dava sonlanmış oldu. Yargının yükü azaldı. İleriki dönemde bu sayı artacaktır” dedi.
 

Bakan Şimşek, yeniden yapılandırmadan elde edilecek kaynağın Türkiye’nin borçlarının azaltılmasında kullanılacağını belirterek, “Ama Türkiye’nin  rekabet gücünü artıracak Ar-ge gibi konularda da kısmen kullanılması gündeme gelebilir” ifadesini kullandı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Şampiyon Patates

İstanbul Ticaret Odası (İTO), mayıs ayı ve yıllık bazda İstanbul’da perakende fiyatları bazında en fazla artan ve azalan maddeleri, fiyat...

Kapat