Şimşek: S&P’nin Değerlendirmesi Çok Zayıf ve Yersiz

Maliye Bakanı Mehmet   Şimşek, Standart and Poors’un değerlendirmesini, çok zayıf ve yetersiz bulduğunu   kaydederek, ”Sadece cari açığa bakıyor, son bir yıllık deneyime bakıyor”  dedi.         

 
Bakan Şimşek, İzmir Ticaret Odası Özel Meclis Toplantısının ardından   gazetecilerin sorularını yanıtladı.         
 

Standart and Poors’un ”Türk ekonomisinin avro bölgesindeki   kırılganlıklara en hassas ülke” olduğuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması   üzerine Şimşek, cari açıkta zaten zirvenin bulunduğunu, artık cari açıkta bir   daralma başladığını söyledi. Bakan Şimşek, Türkiye’de siyasi istikrarın, çok güçlü reformcu bir   hükümetin bulunduğunu belirterek, Türkiye’nin makro ekonomik temellerinin sağlam   olduğunu ifade etti ve şöyle konuştu:         

 

”Bütçeye, kamu finansman dengelerine baktığınız zaman Avrupa ülkelerinin   gıpta ile baktığı bir noktadayız. Türk bankacılık sistemi, Avrupa’nın hiç bir   ülkesiyle kıyaslanamayacak kadar güçlü. Güçlü bir bankacılık sistemi, güçlü bir   kamu maliye politikamız ve dengemiz var. Güçlü bir hükümet var, siyasi istikrar   var.         

 

Kısmen enerji fiyatlarından kaynaklanan, kısmen iç talebin güçlü   olmasından kaynaklanan bir cari açık problemi var. Ama sadece bu noktayı görüp,   bu noktada Türkiye’nin en kırılgan ülke olduğunu ifade etmek bence çok kapsamlı   bir analiz yapılmadığının bir göstergesi.         
 

Bunların 3 A notu verdiği ülkelerin, 3 A notu verdiği şirketlerin nerede,   ne durumda olduğunu herkes biliyor. Takdiri ben milletimize ve uluslararası   kamuoyuna bırakıyorum.”                   

-İntibak Yasası-                    
 

Şimşek, İntibak Yasası ile ilgili bir soru üzerine, yaklaşık 2-2,5 milyon   emekliyi ilgilendiren çok temel bir sorunu, hükümet olarak çözme yönünde irade   ortaya konduğunu, söz verildiğini ve o sözün şimdi yerine getirildiğini   kaydetti. İntibak Yasasının getirdiği mali yükü böyle bir dönemde karşılayabilmenin   güçlü bir ülke, güçlü bir devlet ve güçlü bir maliye politikası gerektirdiğini   ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:         
 

”Türkiye bugün geçmişten kaynaklanan bazı sıkıntıları, vatandaşımızın   emeklilerimizin lehine çözebiliyorsa bu gurur verici… Bütün mesele dengeleri   her zaman için gözetmemiz gerekiyor. Bu düzenlemede de biz gereken adımları   atarken, mali dengeleri gözettik. Dolayısıyla bir yandan vatandaşımızın   sorunlarını çözüyoruz, bir yandan da ülkemizin mali disiplininden ödün   vermiyoruz.          2013 yılından itibaren devreye girecek, biz bütçemizi ona göre yaptık.   2012 yılı bütçesinin öngördüğü hedeflerin gerçekleştirilmesi için ne gerekiyorsa   yapacağız. Sonrasında da o dengeleri güçlü bir şekilde idame etmek için adımlar   atacağız. Bunun emekli maaşlarına bir zam olarak algılanmaması lazım. Geçmişten   kaynaklanan bir sorunun çözülmesine yönelik bazı emeklilerimizin durumlarının   iyileştirilmesi olarak görülmesi lazım.”                   

 

”TL’nin simgesini beğendim”-                   

 

TL’nin yeni simgesine ilişkin soru üzerine de Bakan Şimşek, ”Bence çok   güzel, ben beğendim” yanıtını verdi. Şimşek, uluslararası piyasalarda TL için basit, akılda kalabilecek güzel   bir simgenin olmasının anlamlı olduğunu ifade ederek, bu yönde bir çalışma   yapıldığını söyledi. 
 

YENİ TEŞVİK SİSTEMİNİN BÖLGESEL KALKINMIŞLIK BOYUTU, BÜYÜK YATIRIMLAR BOYUTU VE STRATEJİK YATIRIM BOYUTU VAR”           
 
Maliye Bakanı Mehmet   Şimşek, yeni teşvik sisteminin bölgesel kalkınmışlık, büyük yatırımlar ve   stratejik yatırım boyutlarının bulunduğunu, stratejik yatırımların cari açığı   azaltacak yatırımlar olacağını bildirdi.         
 

Bakan Şimşek, İzmir Ticaret Odasının Özel Meclis ve Meslek Komiteleri   Ortak Toplantısında, Türkiye’nin uzun vadede hedeflerini gerçekleştirmesi için,   yatırım yapması ve bu yatırımların da desteklenmesi gerektiğini söyledi.         

İzmir Ticaret Odası üyelerinin Bakan Şimşek’ten, yeni teşvik sistemine   ilişkin detay istemesi üzerine Şimşek, yeni teşvik sisteminin yakın zamanda   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi ve ayrıntıya   girmedi.         
 

Bakan Şimşek, teşviğin bir kaç boyutunun bulunduğunu kaydederek, yatırım   yapılırken kaynakların doğru ve rasyonel alanlara yönlendirilmesi, bölgesel   kalkınmışlık farklarının azaltılması gerektiğinin altını çizdi..         

 

Yeni teşvik sisteminde öngörülen stratejik yatırımların cari açığı   azaltacak yatırımlar olduğunu ifade eden Şimşek, bölgesel kalkınmışlık boyutunda   en az gelişmiş bölgelere daha yoğun, gelişmiş bölgelere daha az yoğun destek   verileceğini söyledi.          Şimşek, teşviklerde büyük yatırım boyutunun bulunduğunu da kaydederek,   ”Büyük yatırımları nerede yaparsanız yapın, ister İzmir’de isterseniz Hakkari’de   fark etmez. Güçlü bir şekilde desteklenecek” dedi.         

 
Stratejik yatırımların tamamen bölgelerden bağımsız olacağını ifade eden   Şimşek, bu noktada ithalatın ağırlıklı olduğu ama Türkiye’nin rekabet gücü   oluşturabilecek alanları kastettiklerini söyledi.                    
 

-Teşvikte ilk müjde İzmir’e…-                    
 
”Dolayısıyla bu anlamda, İzmir de güçlü şekilde desteklenmiş olacak.   Çünkü İzmir’in katma değer zincirinde yükseklere çıkması için katkısını   önemsiyoruz” diyen Şimşek, Türkiye’nin orta, uzun vadede, katma değer zincirinde   yukarılara çıkabilmesi için İzmir, İstanbul ve diğer illerde çok daha farklı bir   yaklaşım içerisinde olunması gerektiğini kaydetti.                   
 

”Vergiyi tabana yaymak için çalışıyoruz”-                    
 

Vergiyi tabana yaymak için çalıştıklarını belirten Şimşek, ”Geldiğim   günden beri, Maliye Bakanlığı’nda bir zihniyet devrimi gerçekleştiriyoruz.   Mükellefin ve potansiyel mükellefin hareket etmesini beklemeden mükellefiyetini,   sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmasını beklemeden, proaktif bir şekilde   mükellefimizin peşinde koşuyoruz” dedi.                    
 

-”10 milyon mektup”-                    
 

”10 milyon mektup, herkese mektup” diyen Şimşek, mektup geldiğinde   mükellefin farkına vardığını söyledi. Bakan Şimşek, mektuplarda, ”Size bu   avantajları getiriyoruz, bunu yapmazsanız sonuçları bu, sizin borcunuz bu…”   ifadelerinin yer aldığını söyledi.                    

 
-”Nerede kalabalık, orada Maliye”-                    
 

Şimşek, alışveriş merkezlerinde standlar kurduklarını belirterek,   ”Nerede kalabalık, orada Maliye” dedi. Bütün illeri gelir idaresi başkan yardımcılarına zimmetlediklerini ifade   eden Şimşek, yeni mükellef arayışları bulunduğunu söyledi.         

Türkiye’nin, hızlı bir şekilde zenginleştiğini, geliştiğini, bir çok   konuda çok daha iyi kamu hizmeti sunulduğuna dikkat çeken Şimşek, şöyle devam   etti:         
 

”Türkiye zenginleşiyor, vatandaşımız zenginleşiyor. Mesela kira geliri   elde edenler… Bakıyoruz çok az kişi beyanda bulunuyordu. Bu sene hedefimiz bunu   en az 1,2 milyon kişiye çıkarmak. Hazırlıklarımızı yaptık. Onlar gelsin beyanda   bulunsun demiyoruz, beyannamelerini biz kendilerine göndereceğiz.         
  

Bizim büyük bir veri ambarımız var. Her taraftan bize vergi akıyor.   Sadece gümrüklerden, bankalardan, tapudan değil, her taraftan bize veri akıyor.   Tüm mükellef bilgilerine sahibiz. Elimizde veriler var. Bu verileri biz   kullanıyoruz ama vatandaşın aleyhine değil. Vatandaşın aleyhine başlangıç   döneminde kullanmıyoruz. İstesek bugün 1.2 milyon mükellefin bir kısmına gideriz   deriz ki bizim kayıtlar böyle, şimdi biz sizi 5 yıllık incelemeye alıyoruz.   Cezasıyla, faiziyle ödenemez meblağlar çıkarabiliriz. Yapmıyoruz, tam aksine   mektup gönderiyoruz. Lütfen beyan edin diyoruz.         

 

Beyannameyi hazırlayacağız, kendilerine sunacağız, doğruysa onaylanacak,   beyanname doğru değilse düzeltilecek, ama beyanname olacak. Bu vergiyi tabana   yaymanın birinci adımı.”         
 

Öte yandan, Şimşek, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın   kendisini Vergi Rekortmenleri Ödül Törenine katılma sözü istemesi üzerine, törene   katılmak üzere söz verdi ve İzmir’e daha sık geleceğini söyledi.                   

 

-”Hava bile atıyoruz”-                   

 

İzmir Ticaret Odası (İZTO) YÖnetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise   Avrupa ekonomik sıkıntılarla boğuşurken Türkiye’nin bu süreci sıkıntı yaşamadan   geçirdiğini, bu nedenle tüm İZTO üyelerine adına hükümete teşekkür borçlu   olduklarını belirterek ”Pek çok üyemiz ve bizler, gelen yabancılara ekonomimizi   anlatarak hava bile atıyoruz” dedi.         
  

İzmir’in vergi tahakkuk ve tahsilatında 3. sırada yer aldığını belirten   Demirtaş, vergi daireleriyle sorun yaşayan sektörlerle ilgili bilgi verdi.     

 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Barclays, Kredi Operasyonundan 8,2 Milyar Avro Aldı

İngiltere’nin 3. büyük bankası Barclays PLC, Avrupa Merkez  Bankası’nın gerçekleştirdiği 3 yıl vadeli refinansman operasyonundan  8.2 milyar Avro aldığını açıkladı.      ...

Kapat