Simitis: Yunanistan Avrodan Çıkarsa Felaket Olur…

Yunanistan’da, eski başbakanlardan Kostas Simitis, ”Yunanistan’ın Avro Kuşağı’ndan çıkması olasılığının   bulunduğunu” belirterek, ”böyle bir durumda ülkenin boyutu ifade edilemez   felaketlerle karşılaşacağını” söyledi.          
 

Simitis, Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesindeki makalesinde,   çeşitli merkezlerden yapılan, Yunanistan’ın, Avro Kuşağı’ndan çıkarılmasının   mümkün olmadığı yönündeki açıklamalara rağmen böyle bir olasılığın mevcut   olduğunu belirtti.          
 

Yunanistan’ın, üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda   avrodan çıkarılması riski bulunduğuna dikkati çeken Simitis, ”Antlaşmalarda,   gerçekten bir ülkenin avrodan çıkarılması cezası öngörülmüyor. Ancak, bunu   gözönüne alarak, Yunanistan için bir tehlike bulunmadığına sadece gerçekleri   görmek istemeyenler inanabilir” dedi.          
 

Simitis, Yunanistan’ın avroda kalmasını ya da çıkmasını ”AB’nin   işlemesiyle ilgili gerçeklerin belirlediğini” ifade ederek, ”yeni oluşturulan   Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nda (EFSF), Avro Kuşağı’ndan çıkmamızla ilgili   kurallar belirlendi. Yunanistan’ın geleceğinin ne olacağı en geç 2012 yılının   sonuna kadar belirlenecek” diye konuştu.          

 

Yunanistan’da olası bir para birimi değişikliğinin, ülkede boyutu tahmin   edilemeyen olumsuz sonuçlar doğuracağını anlatan Simitis, böyle bir durumda, dış   ülkelerle iş yapan Yunan şirketlerinin borçlarının bir gecede iki katına   çıkacağını, devletin borcunun ise, ifade edilemez boyutlara yükseleceğini   belirtti.          

  

Simitis, mali krizle mücadelede bugüne kadar olanların,   ”alacaklılarında, Yunanistan’ın, işlerin bir şekilde uydurulacağına inanarak sözünü tutmayan bir ülke olduğu inancını oluşturduğunu” ifade ederek, bir an   önce ihtiyaç olan tüm önlemler alınarak, üstlenilen yükümlülüklerin yerine   getirilmesi için, hükümete ve ülkenin tüm siyasi oluşumlarına çağrıda bulundu.          
 

Makalesinde, Yunanistan’ın, imkanları konusunda kendi kendini aldatmaya   son vermesi gerektiğini ifade eden Simitis, ”Gerçeği görmeye dayanamadığı için   yüzünü gizleyen deve kuşu sendromu bizlere yakışmıyor. Durumu, kendimizi bilerek   samimi bir şekilde görelim. Kalkınma beklentileri, bir plan dahilinde samimiyetle   ve istekle çalışırsak canlı kalacak” ifadelerini kullandı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 3 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Ekonomik verilerin küresel büyümenin yavaşladığına işaret etmesi ile Yunanistan'ın temerrüde düşme riskine karşı Avrupalı yetkililerin toplantıya hazırlanmalarının öncesinde...

Kapat