Silivri’ye Yatırım Yapan 10 Yatırımcıdan 6′sı Üzülecek

Başbakan’ın açıkladığı çılgın proje sonrasında Silivri’de arsa talebi patlarken, arsasını satışa çıkaranlar daha sonra pişman olmamak için satışı durdurdu.

 
Başbakan’ın Çılgın Proje olarak adlandırdığı kanal projesi şimdiden Silivri ve Çatalca bölgelerini etkilemeye başladı. Bölgeyi Türkiye kadar, dünya için de çekim merkezi haline getirmesi beklenen Çılgın Proje ile birlikte bölgede alım yönünde yoğun talep artışı gözlenirken, başta tarlalar olmak üzere alım satımlar ise nerdeyse durma noktasına geldi.

 
Bölgedeki yapılaşmayı neredeyse sil baştan değiştirecek gibi görünen projenin, yeni yapı inşaatlarını villa gibi daha lüks alana kaydıracağı kaydediliyor.
 

Artacak yatırımlarla birlikte hem nüfus hem de ticari açıdan hareketlenecek bölgenin aynı zamanda otel yatırımcıları ve alışveriş merkezi yatırımcıları için de yeni fırsatlar yaratacağı konuşuluyor. Bu nedenle bölgedeki otel yatırımlarında hareketlilik olması beklenirken, konut açısından da bölgede yoğunluk yaşanması bekleniyor.

 
Ekol Değerleme ortağı Deniz Arslan Başbakanın açıklamalarında bölgede net bir alanın tanımlanmamasının tüm bölgeyi spekülasyona açık hale getirdiğini belirterek, gelişmeye açık olabileceğini düşünülen yerlere ilişkin arayışların arttğını ama alım satımların durma noktasına geldiğini açıkladı.

Uzmanlara göre ise proje özellikle, yeni başlayacak konut projelerinde fiyatları artıracak. Kanal projesinin yeni başlayan projelerde ciddi bir pazarlama stratejisi olabileceği yorumu da yapılıyor. Bu sebeple de önümüzdeki dönemde bölgede çok fazla sayıda gerek villa gerekse de çok katlı konut yatırımının olacağı ve fiyatların da yukarıya doğru kademeli bir şekilde artış göstereceği tahmin ediliyor.

 
Haramidere’deki sanayi tesisleri başka yere taşınabilir
 
Yeni yapılaşma projeden 2. derece olarak etkilenmesi beklenen Küçükçekmece ve Haramidere’deki sanayi tesislerini de etkileyecek. Uzmanlara göre sanayi tesisleri için bölge oldukça pahalı hale gelecek. Bu nedenle Kağıthane, Topkapı, İkitelli örnekleri gibi bölgenin de bir dönüşüme uğrayacağı kaydediliyor.
 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü ve Lisanslı Değerleme Şirketleri Birliği Derneği (LİDEBİR) Başkanı Işıl Dinçer, projenin açıklanmasıyla birlikte bölgede hareketlenmenin gözlendiğini kaydederek, rant beklentisinde olanların bölgedeki arazilere yatırım alternatiflerini araştırmaya başladığını söyledi.

 
En fazla etkilenecek bölgelerin Silivri ve Çatlaca olacağını belirten Dinçer, “Projenin açıklanmasından çok daha önce özellikle Durusu ve civarında arazi alımsatım işlemlerinde hareketililik ve bunun da fiyatlara yansımasına şahit olmuştuk. Önceleri 3. köprü güzergahı ve bağlantı yollarının bu hareketliliği gösterdiğini düşünsek de projenin açıklanması ile daha farklı beklentilerin de bölgeyi iyi bir yatırım alternatifi haline getirdiğini görüyoruz” dedi.
 

Çorlu-Çerkezköy hattı da projenin etki alanı içindeDinçer, projenin TOKİ’nin büyük projelerinden olan Kayabaşının da bölgesini etkileyeceğini kaydederek, Küçükçekmece’den başlayan ve Silivri’nin Çorlu-Çerkezköy sınırlarına kadar uzanan bölgeyi de 2. derece etkileyeceğini söyledi. Dinçer, proje uygulamaya konulana kadar arazi fiyatlarının bundan etkileneceğini, sonrasında kamulaştırma ve kentsel dönüşüm projeleri ile konut ve ticari piyasanın kademeli olarak projeden etkileneceğini öngördüklerini dile getirdi.

 
Dinçer bölgenin konut gelişimini destekleyen alışveriş merkezi yatırımlarının da ön çıktığını belirterek, yatırımcıların iştahını kabartan havaalanı ve 3. köprü yolu bağlantılarının da cazibeyi artırdığını anlattı. Büyükçekmece’deki marina projesinin de yine destekleyici bir altyapı yatırımı olarak karşılarına çıktığını anlatan Dinçer, “Bundan sonra hangi tip projeler bölgede daha çok karşımıza çıkar diye düşünecek olursak, elbette öncelikle daha lüks konut projelerinin yanısıra otel projeleri için de iyi bir bölge olacağını düşünüyoruz. Bölgedeki fazla sayıdaki gelişim alternatifi düşünüldüğünde bölge oteller vazgeçilmez yatırımlar olacaktır” dedi.
 

Ekol Değerleme ortağı Deniz Arslan ise Başbakanın açıklamalarında bölgede net bir alanın tanımlanmamasının tüm bölgeyi spekülasyona açık hale getirdiğini söyledi. Silivri’nin havaalanı ve şehrin batıya kaymasından dolayı kısmen değerli hale geldiğini anlatan Arslan, “Bu nedenle zaten imara açık olan yerler değerli hale gelmişti. Bu açıklamadan sonra şimdi de tarla tapulu yerler çok revaçta. Herkes orada gelişmeye açık olabileceğini düşündüğü yerlerin arayışında. Ama alım satımlar neredeyse durma noktasında. Tarla için öncesinde metrekaresini 50 liradan satılıyorsa ya da 100 liradan satılığa çıkaran şimdi satış yapmak istemiyor. Arsa sahibi pişmanlılık yaşamamak için örnek fiyatlar oluşmasını bekliyor” diye konuştu.
 

“Silivri bölgesinde ne olursa alayım, gelecekte nasıl olsa kar ederim düşüncesi doğru değil” diyen Deniz Arslan, “İnsanlar kanalın geçtiği yeri aynen ikinci boğaz gibi düşünüyor ve buradaki fiyatlarında boğazdaki gibi yüksek olmasını bekliyor. Boğaz gibi panoramik bir manzara oluşturacak bir kanal değil. Onu biraz gözardı ediyoruz. Burası bir kanal olduğu için boğazın oluşturacağı rantı kesinlikle oluşturmayacak” yorumunu yaptı. (Parc)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasaları Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Euro Bölgesi Maliye Bakanları topluluğu Ecofin'in Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Avrupa'nın, Yunanistan'ın tahvil ödeme vadesinin yeniden...

Kapat