Şikago ISM: Faaliyet Yavaşlıyor, Ama Beklentilerin Üstünde

 

ABD’de PMI sanayi faaliyet barometresinin karşılığı olan ISM bugün yayınlanacak ve ekonomistler bir kez daha bir önceki aya göre daralma bekliyor.  Çarşamba günü yayınlanan Şikago ISM Ağustos’da bir ay öncesine 58.8’den 56.5’e geriledi. Ancak ekonomistler göstergenin 53.3’e kadar gerileyeceğini tahmin etmişti.  Ülkede fabrika siparişleri de uçak ve otomotif öncülüğünde bir ay öncesine %2.4 yükseldi.

Ekonomistler ekonomide çıktı açığının genişleyerek devam ettiğini ve resesyona kayma olasılığının düşük olmadığının altın çizerken, Ağustos beklenti anketleri ile fiili durum endekslerinin arasındaki farka da dikkati çekiyor.  Beklentilerde resesyonla tutarlı bir kötüserleşme çok belirgin, ama ekonomik faaliyet endikatörleri hala yavaş da olsa büyümenin sürdüğünü gösteriyor.  Ekonomik verinin gücü ile Wall Street’de bir haftadır Ağustos kayıplarını kısmen geri alırken, bugün açıklanacak ISM ve Cuma akşamı açıklanacak  tarım dışı istihdam rallinin kaderini belirleyecek.

İY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Radikal: TÜİK İstihdam Verileri Sağlıksız

  TÜİK işsizlik oranı her zaman tartışma yaratıyor. Kurum ise bu eleştirilere verdiği her yanıtta istihdamda ILO standartlarını baz aldığını...

Kapat