Sigortalıya Özelleştirme

SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde hastadan alınan farkı özel sağlık sigortası ödeyecek.
 

Özel sağlık sektöründe hastadan alınan ve yüzde 70’e kadar çıkabilen farkların özel sağlık sigortaları yoluyla ödenmesi konusunda çalışmalar başladı. Taraflar anlaşabilirse, SGK ile anlaşmalı özel hastanelere giden kurum üyeleri hastalar için SGK, Sağlık Uygulama Tebliği ile belirlenen ödemeyi hastaneye yine yapacak; ancak talep edilecek farkı, sigorta şirketleri ödeyecek. SGK’nın sistemin işlemesini sağlayan bir mekanizma olacağı uygulama, bir yandan da özel sağlık sigortalıların sayısını artırmayı hedefliyor. Yıllardır SUT fiyatlarının düşüklüğünden yakınan özel hastaneler de sigorta şirketlerinin ödeyeceği kısmın, yani daha önce hastalardan talep edilen fark oranlarının artırılmasını istiyor. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkan Yardımcısı Sema Akgün, ‘tamamlayıcı sağlık sigortaları’nın tüm dünyada uygulandığını belirterek, öncelikle ilişkili yasaların tanımlarının yeniden yapılması gerektiğini ifade etti.
 

SGK İLE TOPLANTI YAPILACAK

 

Uygulamayla yeni poliçelerin ortaya çıkacağını anlatan Akgün, “Daha düşük primlerle alınacak farklı sigorta paketleri sayesinde özel hastanelerdeki farkı, sigorta şirketleri ödeyecek” dedi. Özel hastanelerdeki muayenelerde devlete yapılan 12 liralık katkı payının ise ödenmeye devam edeceğini dile getiren Akgün, şöyle devam etti: “Bunun devam etmesi gerek; çünkü gerçekten hastaneye gitmesine gerek olmayanları önlemek için böyle bir payın ödenmesine ihtiyaç var.” Tamamlayıcı sigortaların belli stan – dart la rı nın da olacağının altını çizen Akgün, yeni sistemde özellikle hastanelerdeki otelcilik faaliyetlerinin ön plana çıkacağını söyledi. Önümüzdeki günlerde sigorta şirketleri ve SGK ile bir toplantı yapacaklarını anlatan Akgün, uygulamanın daha netleşeceğini de sözlerine ekledi
 

’5-6 MİLYON KİŞİYE ULAŞMAK MÜMKÜN’

 
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, uygulamanın hayata geçmesi için SGK ve Hazine ile çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Tamamlayıcı sağlık hizmetlerinin 2005‘ten beri sektörün gündeminde olduğunun altını çizen Tunçay, ‘küçük primlerle yaygın poliçeler’ hedeflediklerini kaydetti. Tunçay, “Primlerle ilgili olarak konuşmak için çok erken. Hazine’yle konuşup, primleri öyle belirleyeceğiz. Tüm tarafların mutabık olduğu bir çalışmayla 5-6 milyon kişi sağlık sigortasından faydalanabilir” diye konuştu.

 
ÖZEL, SİGORTALI BAKAMIYOR

 
Alınan bilgiye göre, SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde hasta eğer SGK’lı ise özel sağlık sigortasıyla muayene olamıyor. Sigorta ya da hasta tarafından yapılan herhangi bir şikâyette SGK özel hastaneyi, “SGK’lıyı kabul etmemiş” varsayıp ceza kesiyor. (Haberturk)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Belediyesi “Halka Açılıyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurmak için izin alındığını bildirdi.   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,...

Kapat