Sifre Var Ama Kopya Yokmuş…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı “YGS’deki şifre” iddialarına ilişkin soruşturmayı tamamladı. Başsavcılık 1 milyon 700 bin öğrenciyi ilgilendiren soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Savcılık kararında ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında soruşturma açılmasını da istedi. Başsavcılığın ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ ilişkin kararı Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne gönderildi.

 
“ŞİFRE VAR KOPYA YOK”

 
Kararda, “Başsavcılığımızca soruşturmaya konu suçlar nedeniyle takibi gerektirir herhangi bir suç unsuru bulunmadığından, olay nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. İlk 1000′e giren adayların bulundukları okul listesinde olağandışı bir husus gözlenmedi. Sistemde 1 milyon 459 bin çeşit cevap anahtarı var ve bunların hiçbiri master kitapçıkla aynı değil. Şifre yöntemi ile doğru yapılabilecek sorularda başarılı olup diğer sorularda başarısız olan hiçbir adaya rastlanmadı. 18 soruda şifre var ama kullanıldığına dair bulgu yok” denildi.

 
Savcılığın kararı YGS sorularının hazırlanması sırasında herhangi bir güvenlik açığı bulunmadığı anlamına geliyor.

 
ÖSYM BAŞKANI HAKKINDA SORUŞTURMA İSTEMİ

 
Bu arada Savcılık, kararında ÖSYM Başkanı Ali Demir ve diğer yetkililer hakkında ‘görevi ihmal suçlamasıyla’ soruşturma açılmasını da istedi. KARAR MAHKEMEDE   Başsavcılık ‘şifre’ iddialarına ilişkin soruşturmada verdiği ”kovuşturmaya yer olmadığı” kararını, Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne gönderdi.
 

Ankara 7. İdare Mahkemesi’de açılan dava da sürüyor. Mahkeme, savcılıktan bilirkişi raporunu göndermesini istedi.   Yürütmeyi durdurma talebi, istenen belgeler mahkemeye ulaştıktan sonra karar verilecek.
 

ÖSYM ise mahkemeye gönderdiği savunmada şifre iddialarını yalanladı. ÖSYM, sınavın iptalini gerektirecek bir olumsuzluk tespit edilmediği bilgisine de yer verdi.

 
Genel Kurulu’nun yarın yapacağı toplantıda ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında soruşturma izni istenmesi kararını değerlendirmesi bekleniyor.
 

—– BİRDE   ”MAHKEMEYE VERİLEN”   SAVUNMAYA BAKALIM ——

 
YGS’deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle Konyalı bir öğrenci adına Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne dava açılmış ve mahkeme, ÖSYM’den savunma istemişti.

 
ÖSYM, önceki gün savunmasını ilgili mahkemeye verdi. Ntvmsnbc’de yer alan habere göre, 17 sayfadan oluşan savunmada şu başlıklar öne çıktı:
 

“Savcılık soruşturması tamamlandı, bir olumsuzluğa rastlanmadı.  Sonuçlar açıklandı, dava başarısız adaylar tarafından kullanılıyor.  ÖSYS Kılavuzu’nu YÖK onayladı; bu durumda YÖK de davalı olmalı.  Hiçbir aday soruyu çözmeden cevapları işaretlemedi.  Şifre algoritmanın doğal sonucudur.”

 
ŞİFRE YOK; SUÇLU SİSTEM

 
Davayı açan avukat Ahmet Gürol Şağban, dün konuyla ilgili açıklamada bulunmuş ve ÖSYM’nin savunmada şifreyi yalanladığını belirtmişti.
 

Şağban, açıklamasında şunlara değindi:
 

“Şifre yok diyorlar, sistem yanlış çalışmış deniyor. ÖSYM Başkanı’nın itiraf ettiği şifre savunmada yalanlanıyor. Yine ÖSYM Yönetim Kurulu üyelerinin itiraf ettiği kurgulama hadisesinin doğru olmadığı ifade ediliyor. O zaman ÖSYM Başkanı ve Yönetim Kurulu mu bize yanlış bilgi verdiler yoksa savunmayı yapan avukat arkadaşlar mı? Ortada artık skandaldan da öte bir rezalet yaşıyoruz. Az önce içerde bir öğrenci arkadaş denk geldi, iki farklı sonuç gelmiş kendisine. Birisinde siz LYS’ye katılabilirsiniz diyor, diğerinde LYS’ye katılamazsınız diyor. Bu işin cılkı çıkmıştır. Ancak yargı konuyu enine boyuna irdeleyecektir ve en doğru kararı verecektir. Biraz daha bekleyeceğiz. Süreç işliyor. Benim tahminim bu hafta içinde olumlu veya olumsuz bir karar çıkacaktır.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
JP Morgan: Dengesizlikler Büyüyor, Geleneksel Yöntemlere Dönülmeli

Bugün açıklanan cari işlemler verilerini değerlendiren JP Morgan,  açıklanan verilerin dış dengesizliklerin kesintisiz şekilde büyümeye devam ettiğini gösterdiğini ve bu...

Kapat