Sıfır Reel Faize İnanan Yok, İsteyen De….

Bankacılar ve ekonomistler olmayacak duaya amin demedi.  Dünya Gazetesi’nin taramasına göre, sıfır reel faizi erişilebilir, hatta arzulanır gören yok.

 
Bankacılar: Sıfır faiz sürdürülebilir değil

 
Gazeteniz DÜNYA da enflasyondan arındırıldıktan sonra gerçek anlamda hiçbir getirisi olmayan sistemi işaret eden “sıfır reel faiz”i masaya yatırdı. Konunun en öncelikli tarafı olan finans sektörü temsilcileri isim vermeden görüş bildirmek istediler ve sıfır reel faizin bankacılık açısından sürdürülebilir bir tarafının olmayacağını söylediler.

 
Bir ülkede reel faizin sıfır olmasının yabancı yatırımcı açısından gösterge olmayacağını belirten bankacılar, yabancı yatırımcıların ülkesel değerleme yaparak hangi ülkede ne kadar getiri elde edeceğini hesapladığını ve yatırımlarını buna göre şekillendirdiğini söylediler.
 

Adının açıklanmasını istemeyen bir bankacı, sıfır faiz durumunun tasarruftan vazgeçilerek, insanları tüketime yönelterek enflasyonu tetikleyerek farklı bir sonucu ortaya çıkaracağının da unutulmaması gerektiğini ve bu nedenle bankacılık açısından sürdürülebilir görülmesinin yanlış olacağını belirtti.

 
Vatandaş açısından bakıldığında ise reel faizin sıfır olmasının politik olarak iyi bir izlenim yaratabileceğini, Hazine’den faize ödenen rakamın olmamasının bütçe açısından olumlu bir sonuç ortaya çıkarabileceğini belirten bankacı, politikacıların bu yönde çıkışlarının vatandaşlar açısından olumlu olarak görülebileceğini fakat bunun da gerçekçi bir yaklaşım olmadığının altını çizdi.
 

Bir başka bankacı ise şu anda bir yıl sonraki enflasyon hedefi olan yüzde 6.73 ile bir yıllık bir Hazine kağıdının bileşik faizi olan 8.30′dan yapılan bir hesaplama ile yüzde 1.6 civarında olan reel faizin zaman zaman eksilere dahi düşebildiğini, fakat sıfır reel faiz politikasının sürdürülebilir bir durum olmayacağını söyledi. Uzun vadeli bir sıfır faiz politikasının Türkiye gibi temel ekonomik sorunları olan ve bunları çözememiş bir ülke açısından hayalci bir yaklaşım olacağını söyleyen söz konusu bankacı, “Reel faizi hangi faiz üzerinde düşündüğünüz önemli. Farklı bir gösterge altından farklı bir reel faiz oranına ulaşabilirsiniz. Başbakanımızın hangi göstergeyi dikkate aldığını bilemiyoruz.  Fakat başbakanımız söz konusu hedefini hemen olabilecek bir şey gibi söylememiş..

Sıfır faiz tartışmalarına DÜNYA yazarları da köşelerinde katıldı. Taner Berksoy, 4 Mayıs tarihindeki “0 faiz” başlıklı yazısında sıfır faiz beyanını ciddiye alınıp irdelenirse altından epey çapanoğlu çıktığının görülebileceğini belirterek: “Faiz oranı ekonominin temel fiyatlarından birisi.  Faiz özel tasarruf ve yatırım kararlarının belirlenmesinde en büyük etkiye sahip bir fiyat. Faiz fon arzı ile fon talebini dengeleyen bir fiyat. Faiz fonların ekonomiye akması ya da dışarıya kaçması üzerinde büyük etkiye sahip bir fiyat. Piyasa ekonomilerinde işler böyle yürüyor. Kapitalizm böyle çalışıyor. Dünya ekonomisinin düzeni yüzyıllardır böyle işliyor. Bugünün küresel ekonomisi hepten böyle.” şeklinde ifadelere yer verdi.
 

Tuğrul Belli ise 5 Mayıs tarihindeki “Korkutucu bir hedef : “Sıfır” reel faiz!” başlıklı yazısında Kapitalizmin ismi üzerinde kapital’in (sermaye) dolaşımı üzerine kurulmuş bir sistem olduğuna değinerek:” Kapital’in farklı yatırımlara ne miktarda, hangi vade ile dağılacağını belirleyen en önemli unsur faiz’dir. Faiz olmadan sağlıklı bir sermaye dağılımı sağlamak imkansızdır. Yatırımların risk-getiri ilişkisini doğru kurmak için “risk primi” olarak da ifade edilen pozitif faiz şarttır. Son yüzyıllık döneme bakıldığında kapitalist sistemin sağlıklı işlemesi için sermayenin “reel” getirisinin ortalama olarak %3 civarında olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Kısacası, faizsiz veya “sıfır” reel faizli bir kapitalist sistem düşünülemez. Başbakan’ın “faiz enflasyonun sonucu değil, sebebidir” şeklindeki görüşü de doğru değildir” şeklinde yazdı.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SON Dakika: ABD tarım dışı istihdam

ABD’de tarım dışı istihdam Nisan ayında 244,000 kişi artarak  Mayıs 2010′dan bu yana en hızlı artışını gösterdi. İstihdam Mart ayında...

Kapat