Siegel: Fed, Kendini Köşeye Sıkıştırdı

Wharton Üniversitesi’nin profesörlerinden Jeremy Siegel, faiz  kararıyla Fed’in kendi kendini köşeye sıkıştırdığını söyledi.  ABD’nin en prestijli işletme  okullarından Wharton School’un profesörlerinden Jeremy Siegel,  faizleri iki yıllığına değiştirmeyeceğini açıklayan Amerikan Merkez  Bankası’nın kendi kendini köşeye sıkıştırdığını savundu.
 

Bu zamandan 2 yıl sonraya kadar şartların çok hızlı  değişebileceğini söyleyen Siegel, faiz artırımını gerektiren ekonomik  değişikliklerin olması hâlinde, piyasaların daha büyük şok  yaşayabileceğine dikkat çekti. “Fed’in 2 yıl sonrasını öngörebilmesi  olası değil, bu sebeple önümüzdeki 24 ay için bir politika belirleyip  açıklamak da hatalı” diyen Siegel, Fed’in Mart ayında da ekonomik  büyümeden umutlu olduğunu ve bunun 5 ay sonrasında karamsarlaştığını  hatırlattı.
 

Siegel, Fed’in uzun vadeli kredibilitesinden ötürü endişe  duyduğunu aktardı. Piyasalarda geçtiğimiz hafta görülen sert satışlar  ve ardından gelen ralliyi de değerlendiren Wharton School’un finans  profesörü, biraz zamanla yatırımcıların yolunu bulacağını, sadece bu  volatilitenin geçmesini beklemeleri gerektiğini söyledi ve bunu yapan  yatırımcıların uzun vadede başarılı olacağını savundu. ABD  Hükümeti’nin enflasyon korumalı varlıkları olan TIPS’lerin talebi  artıyor.
 

Siegel, yatırımcıların uçucu dönem geçene kadar yatırımcıların bu  varlıklarda bir süreliğine zarar etmeyi göze alabildiğini söyledi.      Piyasalardan geçtiğimiz hafta 4 trilyon dolar silinirken, dünya  genelinde borsalar sert satışlar gördü.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
SOROS:Euro krizini çözecek üç faktör

George Soros, Financial Times´ta yayınlanan yazısında euro krizi için kapsamlı bir çözümün üç temel faktörden oluşması gerektiğini bildirdi: bankacılık sisteminin...

Kapat