Sevgen: 57 Satabilen ve 100 Satın Alan Bir Ekonomi Sağlıklı Mıdır ?

Birleşme ve satın alma haberleri ile olumlu bilanço beklentilerinin etkisiyle güne yükselerek başlayan ABD borsa endeksleri gün sonunda genel olarak hafif düşüşle kapanırken DJ endeks yatay bir kapanış yaptı.  Düşüşte bahane üretmek kolay olmak ile birlikte, ana etki; Dolar’ın değer kazanmasından dolayı oldu. Değer kazanan Dolar, Dolar ile fiyatlanan tüm mal ve hizmetlerin fiyatını düşürücü etkisi yaparken borsalarda da düşürücü etkisini yine gerçekleştirdi. Çünkü başta hedge fonlar olmak üzere dünya üzerinde pek çok yatırımcı Dolar ile borçlanarak yatırım yapıyor. Carry-trade denilen bu işlemi yapanların ana maliyeti olan Dolar’ın değer kazanması; varlıklarda alınan pozisyonların kapatılmasına neden oluyor. Bu sebeple son günlerde rekor tazeleyip duran altın 1475 dolar seviyesinden 1450 dolarlara gerilerken; BRENT tipi petrol 127 dolardan 122 dolarlara geriledi. Bu durum neredeyse tüm emtia fiyatlarında benzer şekilde. Yani temel problem net: Dolar değer kazandıkça Dolar ile değerlenen tüm mal ve hizmetlerin fiyatı düşerken; tersi durumda da reaksiyon tam tersi şeklinde gerçekleşiyor…!
 

Yukarıda kısaca değinmeye çalıştığım; dünyada tarih boyunca olmamış büyüklükteki likiditenin yarattığı sonuçtur. Bırakın yatırımcıları, ilgili emtiayı hammadde olarak kullanan sanayiciler o malın fiyatındaki oynamalardan korunmak için büyük maliyetleri göze almak ya da işlerini büyük riskler ile yönetmek zorunda kalıyorlar.
 

Büyük likiditenin yarattığı; emtia fiyatlarındaki oynaklık sadece dünyada enflasyonist risk oluşturmuyor. Bu durum Türkiye gibi ülkeler için ise; cari açık riski olarak ortaya çıkıyor. Dün açıklanan ve geçen senenin %126 üzerinde olan cari açığımız özellikle enerji maliyetleri sebebiyle artacak gibi görülüyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise; geçen sene şubat ayında %70,2 iken, %57,7’ye geriledi. Bu datalar, özellikle de ihracatın ithalatı karşılama oranı olan %57, 1994 ve 2001 krizlerinde bile görülmeyen bir oran. İşte bu rakamlardan endişe eden TCMB bir dizi kararı uygulamaya sokarak özellikle tüketim malı ithalatını frenlemeyi ve bu durumun yarattığı ekonomideki ısınmayı azaltma çabasında. Ancak mevcut sorunun çözümü sadece TCMB’nın halledebileceği kadar basit bir sorun değil. Çünkü TCMB sadece para politikasında yapacağı değişiklikler ile çözüm üretebilir. Oysa cari açık gibi kronik sorunlar için mali politika değişikliklerine gereklilik yüksektir. Seçim sürecine girimişken böylesi bir mali politika değişikliği doğal olarak beklemek hata olur ama seçim sonrası önemli önlemler alınmaz ise; orta dönemde bu büyüklükteki bir cari açık ekonomimizin en büyük baş belası olacaktır…!
 

Son Not: Bu sabah Japonya’da nükleer sıkıntının iyice büyüdüğü ve verilen alarm seviyesinin Çernobil kazasındaki sev,yeye yükseltildiği haberi geldi. Yayılan radyasyonun Çernobil’in onda biri seviyesinde olmasına rağmen Asya borsaları ve Amerikan endeks futureları bu bülteni yazdığım saatlerde sert düşüş gösteriyor.
 

İMKB Bugün İçin Beklenti :
 
Son haftalarda sürekli olarak hedef seviye olarak bültenlerimde yazdığım İMKB30 spot endeks için hedef olarak gösterdiğim 85000-87000 aralığı görüldü ve sonrasında Cuma günü sert yükselişin ardından gelen sert bir kar satışı yaşandı. %7’yi geçen sert kısa süreli yükselişin ardından gelen kar satışı sonrasında 5 günlük ortalaması olan 83000-83500 bandına değin geri çekilen İMKB30 spot endeks için bu bant aynı zamanda fibonachi desteği.
 

Duruma teknik açıdan bakıp senaryo oluşturmak gerekirse; İMKB30 spot endeksin 83000 seviyesinin altına gelmemesi durumunda 83000-86000 bandında bir süre yatay hazmetme süreci yaşadıktan sonra 90000’i denemesi muhtemel görünüyor.
 

Ancak İMKB30 spot endeks 83000 seviyesinin üzerinde tutunamaması durumunda 82000’e değin bir sarkma olma ihtimali yüksek ama 82000’in altında kalmayan bir düşüş hala yükseliş beklentisini bozmayacak ama yükselişin ivmesini azaltacaktır.
 

Kısaca durumu özetlemek gerekirse; İMKB30 spot endeks çok ender görülen teknik bir yükseliş içerisinde. Bu yükseliş trendi İMKB30 spot endekse yeni bir zirve yaptırabilecek güçte. Bu nedenle İMKB30 spot endekste yeni bir zirve olasılığını teknik olarak mümkün kılan mevcut görünüm değişmedikçe; akımın tersine pozisyon almak büyük risk almak anlamı taşıyacaktır. Yükseliş yönündeki trend görüntüsü de İMKB30 spot endeks tekrar 80000’in altına gelmedikçe de bozulmayacaktır…!

 
Euro/DolarEuro/ Dolar paritesi bültenlerimde uzun süredir yazdığım gibi 1,4280 bölgesindeki kuvvetli direncini geçince 1,45’e doğru sert bir hamle yaptı ve kısa vadeli 1,50 hedefini teyid etti. Grafikte de görülebileceği gibi 1,45 orta vadeli yükseliş trend kanalının üst direnci. Bu seviyedeki direncine değerek düzeltme sürecine giren parite;1,44’ün üzerinde kaldıkça da 1,50 hedefine ulaşma yönündeki gücünü sürdürecektir. Parite, 1,4280’in altına gelmedikçe de 1,50 hedefinde bir değişim teknik olarak olmayacaktır. Yani teknik trend hala Euro lehine…
 

Dolar/TLDolar/TL beklediğim gibi 1,53’ün altına sarkınca 1,50’ye doğru sert bir düşüş gerçekleştirdi. Cuma günü 1,50’den tepki alan Dolar/TL’nin 1,53 seviyesi civarından geçen 200 günlük hareektli ortalamasına doğru bir hamle yapması muhtemel görünüyor. Ancak içeride ve dıarıdaki piyasaların genel seyrine baıldığında yükselişin kalıcı olmayarak tekrar aşağı ve 1,47 seviyesindeki hedefine doğru olan düşüş yönündeki trendine devam edeceğini bekliyorum.
 

Dolar’ın TL karşısında değer kaybının süreceğine dair beklentim;  Dolar/TL tekrar 1,5350 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkmadıkça da  değişmeyecektir…!

Nuri SEVGEN

A Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
A.Savaş Akat: Mukayeseli Büyüme: Yakın Geçmiş

Bir hafta içinde önemli veriler açıklandı: Şubat sanayi üretimi, dış ticaret miktar endeksleri, ödemeler dengesi; mart tüketim eğilimi, kredi-mevduat hacmi...

Kapat