Serkan Gönençler: PPK Genel Para Politikası Tavrını Korudu, Dilde Hafif Sertleşme Var

TCMB dünkü PPK toplantısında gecelik borçlanma faizi ve politika faizi olan 1 haftalık repo faizini %5,0 ve %5,75’de sabit bırakırken, gecelik borç verme faizini %9,0’dan %12,5’e yükseltti. APİ imkanıyla piyasa yapıcılara tanınan borçlanma imkanı faiz oranı da %8,0’den %12,0’ye yükseltti. 
  

TCMB’nin arttırım yaptığı gecelik borç verme faizi bankalar tarafından zaten  pek fazla kullanılmıyor. Ancak TCMB bu hareketle bankalararası para piyasasında gecelik faizlerin daha geniş bir bantta (üst sınırın yükselmesi yoluyla) salınmasını, bu sayede dövize oluşabilecek ek spekülatif talebin bir miktar önüne set çekmeyi, yani özellikle serbest yatırım fonlarının elindeki spekülatif amaçlı paranın döviz yerine daha yüksek TL faizine yönelmesini amaçlıyor gibi duruyor. Bu politikanın etkinliğinin artması için TCMB’nin repo ihaleleri yoluyla piyasayı fonlamasını azaltmasını yani piyasadaki TL likiditeyi kıstığını da önümüzdeki günlerde izleyebiliriz.  

  
Ancak genel görüşümüz TL likiditede somut bir kısıntı olmadığı (ve/veya küresel risk iştahında bir toparlanma görülmediği) taktirde bu hareketin dövizin ateşini düşürmeye yetmeyeceği yönünde. TL likiditesinin fazlaca kısılması da büyümeyi istenen de fazla yavaşlatabilir, bu da Banka’nın genişleyici para politikası tutumu ile çelişiyor.
 

Karar ile ilgili kısa açıklamaya bakacak olursak da, TCMB öncelikle  iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin (yani büyümedeki yavaşlamanın) öngörüldüğü şekilde sürdüğünü, cari işlemler dengesinde de belirgin iyileşme görüleceğini belirtiyor. 
 

Bununla beraber, TCMB son zamlara ve TL’deki değer kaybına atıfta bulunarak kısa vadede enflasyonun belirgin şekilde yükseleceğini söylüyor. TCMB’nin orta vadeli enflasyon hedefinde bozulmaya izin vermeyeceği açıklaması piyasada bazı yorumcular tarafından Banka’nın dilini sertleştirdiği (para politikası tavrını sıkılaştırdığı) şeklinde yorumlandı. Ancak Banka’nın aynı zamanda 4 Ağustos’daki ara toplantıda belirlediği strateji doğrultusunda politika tedbirlerini alacağını belirtmesini biz gevşek para politikasına devam etme eğiliminde olduğu şeklinde yorumluyoruz. Hatırlanacağı gibi TCMB o toplantıda politika faizini %6,25’den %5,75’e indirirken, yeni faiz indirimlerine de kapıyı açık bırakmıştı. Hatta o dönemde, olumlu ya da olumsuz oluşabilecek her iki senaryoda da faiz indiriminin gerekli olacağını belirtmişti.  
    

Serkan Gonencler
Arma Portföy Yönetimi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kapital Menkul: Formasyonun Tamamlanması Yüksek Olasılık

  İMKB 30 da bir süredir bahsettiğimiz simetrik üçgen formasyonunun aşağı doğru kırılmasıyla satışlar sertleşmeye başladı. Dün %4’e yakın düşüş...

Kapat