Serkan Gönençler: Kurdaki artışın sonuna gelindi mi?

Hızla yükselen cari açık ve TCMB’nin buna karşı aldığı sıra dışı önlemlerin de etkisiyle TL geçen yılın Kasım ayından itibaren bir değer kaybı sürecine girdi. TCMB’nin de raporlarında sık sık dile getirdiği gibi daha önceleri gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine çok paralel bir görüntü sergileyen (hatta daha iyi performans gösteren) TL bu tarihten itibaren negatif anlamda ayrışmaya başladı. Küresel piyasalarda son günlerde yaşanan satış dalgasında TL değer kayıplarını iyice arttırdı. 0,5 $ + 0,5 €’dan oluşan sepet kur Mart 2009’daki 2,04 zirvesini de aşarak 2,20 seviyesine kadar yükseldikten sonra 2,15’e geriledi. Oysa sepet kur Kasım ayı başında 1,67 seviyelerini test etmişti.
 

Küresel ekonomiye ve piyasalara ilişkin belirsizliklerin arttığı şu dönemde TL’deki değer kaybının nereye kadar devam edeceği de tartışılıyor. Bu bağlamda TCMB tarafından yayınlanan reel efektif döviz kuruna göz atmanın yardımcı olabileceğini düşünüyoruz. Aşağıdaki grafikte TÜFE bazlı reel kur endeksi grafiğini, 5 yıllık hareketli ortalama ve standart sapma değerleri ile birlikte görebilirsiniz. Grafikte reel döviz kuruna ilişkin TCMB verileri kullanılmış olup, sadece Ağustos ayı değeri sepet kurun bugünkü seviyeleri baz alınarak tarafımızca hesaplanmıştır.


 

Grafikten görüldüğü gibi 2002 yılından itibaren (hızla yükselen cari açığa karşın güçlü sermaye girişleri sayesinde) TL sürekli bir değerlenme eğilimi içinde oldu. Ancak bu değerlenme süreçleri dönem dönem ani ve sert düzeltme hareketleri ile noktalandı. Mayıs 2006’da ve Lehman Brothers’ın iflasından sonra (Eylül 2008) yaşanan düzeltme hareketleri bunlara örnek. Ancak son düzeltme sürecinin önceki dönemlerden bir farkı oldu, bu kez TL’deki düzeltme sert ve ani bir hareket yerine Kasım’dan itibaren kademeli olarak gerçekleşti.
 

Bu kademeli düzeltmenin sonucunda reel TL Temmuz sonunda, Mayıs 2002’den beri ilk defa 5 yıllık ortalamasının 1 standart sapma altına kadar geriledi. Ağustos başından beri ise küresel piyasalardaki çalkantıya bağlı olarak değer kaybı devam etti (ediyor). Ancak TL’nin düzeltmesini zaten kademeli olarak yapmış olmasının kurda son günlerde çok daha büyük dalgalanma görülmesinin önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Bu değer kaybı sonucu reel TL bugünlerde 5 yıllık ortalamasının 2 standart sapma altına kadar gerilemiş durumda. TL’nin değerlenme süreçlerinde, risk algısında dönüş noktalarını göstermesi açısından, “+2 standart sapma” hep iyi bir sinyal seviyesi olmuştu. Şimdi de gelinen seviye TL’de bundan sonra aşırı değer kayıplarının yaşanmayabileceğine (hatta bir düzeltmenin gelebileceğine) işaret ediyor. TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın da geçtiğimiz gün TL’de daha fazla değer kaybı çok mantıklı değil açıklamasını yaparken bu gerçeği göz önünde bulundurduğunu düşünüyoruz. Doğal olarak reel döviz kurunun seyri de (küresel) finansal piyasalara paralel bir seyir izliyor. Bu nedenle yukarıdaki grafiğin finansal piyasaların önümüzdeki günlerdeki seyrine de ışık tutabileceğini düşünüyoruz.
 

Serkan Gonencler

Arma Portföy Yönetimi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teknik Analiz: S&P 500’de RSI son 10 yılın en düşüğünde

S&P 500 Endeksi'nin RSI göstergesi 2001 yılından bu yana en düşük seviyesine indi

Kapat