Serkan Gönençler: Gıda fiyatları düzeltme yaptı, enflasyon geri geldi

TÜFE enflasyonu Mayıs ayında -%0,75’lik piyasa beklentisi ve bizim -%1,1’lik tahminimize karşılık -%1,43 oldu. Böylece Mayıs ayında %7,2’ye yükselen yıllık TÜFE enflasyonu da %6,2’ye geriledi.
  

Geçen ay tahminleri saptıran faktör olarak gıdadaki mevsimsel trendinin üzerindeki %4,72’lik yükseliş öne çıkmıştı. Gıda fiyatları bu ay düzeltme yaparak %6,4 geriledi ve mevsim normallerine döndü. Gıda dışındaki diğer kalemlerde de önemli bir sürpriz görülmedi. Böylece TÜFE enflasyonunda da %1,43’lük bir gerileme görüldü.


 
Çekirdek enflasyon yükselmeye devam ediyor.
 

Gıda dışında petrol fiyatlarında son dönemde görülen gerilemeye bağlı olarak enerji kaleminde de bir gerileme olduğu görülüyor. Ancak bunlar dışında kalan kalemlerdeki artış eğilimi devam ediyor. Yıllık bazda çekirdek enflasyon göstergelerine bakıldığında takip edilen 9 endeksin ikisi dışında hepsinde geçen aya göre artış var. TCMB’nin en fazla odaklandığı H ve I endeksleri sırasıyla %5,1’den %5,7’ye ve %4,87den %5,3’e yükseldi. Ayrıca önemli göstergelerden olduğunu düşündüğümüz D endeksi de %4,8’den %5,3’e yükseldi. Ayrıca hizmet kalemin de yaklaşık %0,5’lik bir artışla %5,0’e yükseldiğini hesaplıyoruz. Manşet enflasyondaki gerileme TCMB’yi rahatlatmış olabilir, ancak çekirdek enflasyonda süregelen (ve devam etmesini beklediğimiz) artış trendi ve gelinen seviyeler (önemli çekirdek enflasyon göstergeleri %5,5’lik hedefe yakınsamış durumda) TCMB üzerindeki parasal sıkılaştırma baskılarını arttırabilir.
 

Enflasyonun önümüzdeki aylardaki olası seyri nasıl olabilir?

 
Daha önce de söylediğimiz gibi baz etkisinin bir kaç ay daha enflasyon lehine çalışmasıyla manşet TÜFE enflasyonun düşmeye devam etmesini bekliyoruz. Ancak yılın son çeyreğinde baz etkisinin bu kez terse dönmesiyle TÜFE enflasyonu tekrar %7’li seviyelere doğru hareket edecek. Bu süreçte hükümetin alabileceği olası kararlar da TÜFE enflasyonunun seviyesini belirleyecek. Daha açık bir ifadeyle, petrol fiyatlarının 40 $’lardan 120 $ seviyelerine yükseldiği dönemde hükümet doğalgaz ve ona bağlı olan elektrik zamlarından kaçındı. Şimdi elektrik dağıtım özelleştirme sürecindeki gecikmeler de göz önüne alındığında bu kalemlerde zam baskısı ortaya çıkabilir. Buna ek olarak iç tüketim ve cari açık artışına tedbir olarak bir takım vergi ayarlamaları da gündeme gelebilir. Bu kararların alınıp alınmaması ya da zamanlaması da enflasyonun seyri ve seviyesi açısından önemli olacak.

 
Serkan Gonencler

Arma Portföy Yönetimi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Roubini: Türkiye Faiz Artırmalı

Bloomberg HT’ye konuşan kriz kahini Roubini, Türkiye  ekonomisindeki ısınmaya dikkat çekerek, “faizler artırılmalı” dedi     Kriz kahini profesör Nouriel Roubini, ilk...

Kapat