Serkan Gönençler: Detaylar Rahatlamaya İzin Vermiyor

Nisan dış ticaret açığı beklentilerin altında kaldı ancak detaylar rahatlamaya izin vermiyor…

 
Nisan ayında dış ticaret açığı bizim ve piyasanın 10,0 milyar $’lık beklentisinin altında 9,1 milyar $ olarak gerçekleşti. %26,5 artışla 11,9 milyar $ gelen ihracat beklentiler dahilinde gerçekleşirken, %40 artışla 20,95 milyar $ olarak gerçekleşen ithalat beklentilerin altında kaldı. Beklentilerin altındaki açığa karşın 12 ay birikimli açık geçen ayki 83,7 milyar $’dan 87,2 milyar $’a yükseldi. Ocak-Nisan dönemleri karşılaştırıldığında da 2010 yılında 18,0 milyar $’lık açığın 33,8 milyar $’a yükseldiği görülüyor.

 

İthalatın beklentimizin altında kalması tamamen petrol ithalat faturasından kaynaklanıyor. Bunun dışında yatırım malı, tüketim malı ve petrol-dışı ara-malı ithalatı beklentilerimize yakın gerçekleşmiş. Buna göre yukarıdaki tabloda da görülebildiği gibi bu üç alt kalemde de çok yüksek oranlı artışlar devam ediyor. Ayrıca tarafımızdan yapılan mevsimsel düzeltilmiş serilere göre her üç kalemde de aylık bazda artışlar olduğunu görüyoruz. Bu nedenle beklentilerin altında kalan dış ticaret açığını ekonomik aktivitede bir yavaşlama olarak yorumlamıyoruz.

 
TÜİK’in yayınladığı mevsimsel düzeltilmiş seriler de bu görüşümüzü destekliyor. Buna göre mevsimsel düzeltilmiş ithalatın aylık %2,8 arttığı görülüyor (2010 sonuna göre artış oranı ise %18). Ancak ihracattaki aylık bazda %9,2’lik artış sayesinde dış ticaret açığı aylık bazda gerilemiş. Dış ticaret açığının 3-aylık hareketli ortalamasına baktığımızda ise artış trendinin yavaşlayarak da olsa devam ettiği görülüyor.

 
Özetle, beklentilerin altında kalan dış ticaret açığına rağmen (ki gerçekleşme de hala 9,1 milyar $ gibi çok yüksek bir seviyeye işaret ediyor), detaylara baktığımızda ekonomik aktivitenin yavaşladığına dair bir sinyal almıyoruz. Bu nedenle TCMB son günlerde aksi yönde mesajlar verse de, parasal sıkılaştırmanın önümüzdeki aylarda da devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bu parasal sıkılaştırmanın, ek olarak BDDK tarafından düzenlemeler ve hükümet tarafından gelecek maliye politikasında sıkılaştırma (örneğin vergi düzenlemeleri) ile desteklenmesi gerektiği yönündeki görüşümüzü de koruyoruz.


 

Serkan Gonencler

Arma Portföy Yönetimi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Goldman Sachs Büyüme Beklentisini Yükseltti

Geçtiğimiz haftadan bu yana global ekonomiye, emtia fiyatlarına yönelik tahminlerinde revizyona giden Goldman Sachs, dün yayınladığı raporda da Türkiye için...

Kapat