Serhad Gürleyen: Para Politikasında Temkinli İyimserlik

Dün gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, Merkez Bankası (MB) bir hafta vadeli repo ve borçlanma faizlerini piyasa ve İş Yatırım beklentilerine uygun olarak sırasıyla %5 ve %5,75 seviyesinde korudu.

Borç verme faizi, ise 100 baz puan düşürülerek %12,5 seviyesinden %11,5’e (piyasa yapıcı bankalar için %12’den %11’e) indirildi. MB, borç verme faizinin düşürülmesini son dönemde küresel ölçekte parasal genişlemeye ilişkin alınan tedbirlere ve çekirdek göstergelerdeki olumlu görünüme dayandırıyor. Buna ek olarak MB aylık fonlama miktarının üst sınırını 4 milyar TL arttırarak toplamda 24 milyar TL’ye yükseltti.

Faiz koridorunun üst bandının %11,5’e indirilmesi piyasada önemli bir etki yaratmadı. Gecelik faiz oranları son dönemde %9,5 civarında işlem görüyor. MB’nin bankalara sağladığı fonların ağırlıklı ortalama maliyet ise %7,6 seviyesinde bulunuyor. Aylık repo miktarında yapılan değişiklikle toplam likiditenin %8 civarında artacağı beklentisi ise tahvil faizlerinde 15bp civarında bir düşüş sağladı.

MB, nihai iç talep cephesinde yavaşlamanın sürdüğünü, net ihracatın büyümeye katkısının arttığını ve iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde devam ettiğini yineledi.

Ekonomideki dengelenmeyle birlikte cari açığın önümüzdeki dönemde kademeli olarak azalmaya devam etmesi bekleniyor. Son dönemde kredi büyümesinin ciddi derecede hız kesmesi MB’nin toplam talebin görece ılımlı seyrettiğine dair tezini destekler nitelikte. Ancak cari açık cephesinde beklenen iyileşme özellikle petrol fiyatlarından kaynaklı riskler nedeniyle sınırlanabilir.

Toplam talebin ılımlı seyretmeye başlaması ve görece kuvvetli TL enflasyonla mücadele adına MB’nin elini kuvvetlendiriyor. MB, çekirdek göstergelerin Şubat ayından başlayarak aşağı yönlü eğilim sergileyeceğini düşünüyor. Ancak baz etkisi, görece yüksek enerji fiyatları ve temel mal fiyatları üzerindeki gecikmeli etkiler nedeniyle manşet enflasyon, yılın ilk çeyreğinde yüksek seviyelerde seyretmeye devam edebilir.

Son toplantı notlarındaki üslup öncekilere görece ılımlıydı. MB enflasyon cephesindeki görünümün orta-vadeli hedeflere yakınsamasını görünceye kadar para politikasındaki ihtiyatlı duruşunu devam ettirecek. Ancak, önceki aylarda kullanılan “para politikasındaki sıkı duruş” ifadesindeki “sıkı” kelimesinin kaldırıldığını göz ardı etmemek gerek.

Küresel ekonomideki belirsizler devam ettiği sürece MB para politikasındaki esnekliği koruyacak ve veriye bağımlı yapı devam ettirilecek. Dolayısıyla, önümüzdeki dönemde kredi verilerini, iç talep koşullarını ve enflasyonu yakından takip etmek gerekiyor.

Sermaye akımlarındaki güçlü seyir devam eder ve çekirdek enflasyon cephesindeki olumlu seyir gerçekleşirse MB faiz koridorunun üst bandını aşağıya çekmeye devam edebilir. Buna ek olarak MB’nin banka ekonomistleriyle yaptığı son toplantıda da işaret ettiği gibi döviz alım ihallerine başlanabilir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya Borsaları’nda dalgalı seyir

Petrolün 9 ayın zirvesine tırmanmasına dair endişelerin Alibaba hisselerindeki artışla dengelenmesi sonucunda Asya borsaları dalgalandı

Kapat