Selçuk Ecza – Endensin Üzerinde Getiri

Türkiye ilaç pazarı SGK’nın maliyet kontrolü nedeniyle düşük ama istikrarlı büyüme oranlarına alışmalı:
 

Bu ay içerisinde açıklanan yeni düzenlemeler ile ilaç harcamalarında kısıntı yapılmasına yönelik bazı önlemler alındı. Bu çerçevede reçeteli ilaç fiyatlarına da yaklaşık %10 oranında indirim yapıldı. Bu nedenle Selçuk Ecza modelimizi yeniden gözden geçirdik. Satış tahminlerimizde referans noktası olarak ilaç satışlarının %90′ını finanse eden SGK’nın bütçe hedeflerini baz aldık ve 2013′e kadar yıllık %7 büyüme oranını kabul etmiş olan bütçe paralelinde şirket satışlarında büyüme tahminimizi %5 olarak belirledik. Bu ortalamada satış tahminlerimizi %4 aşağı çekti. İlaç fiyatlamasında kullanılan döviz kurunun ne zaman yukarı yönlü düzeltileceğine dair belirsizliğin sürmesi ve pazardaki satış hacimleri ile ürünlerdeki hızlı değişim nedeniyle tahmin ettiğimiz periyot boyunca büyüme oranının sabit kalacağını varsayıyoruz.
 

İlaç dağıtım şirketlerinin marjlarında sürpriz bir indirime gidilmediği sürece karlılık için aşağı yönlü riskler kısıtlı düzeydedir:
 

Kanuni düzenlemeler satışları etkilemekle birlikte karlılık oranları tarafında da değişimlere yol açmaktadır. Bununla birlikte, toptancılar arasındaki yüksek rekabet ortamı ve tedarikçilerce depolara sunulan teşviklerin azalması Selçuk Ecza’nın brüt kar marjını zaten alt limite çekmiş durumdadır (2009′da 9.1% olan brüt kar marjı 9A2011′de 7.3%’e gerilemiştir). Bu nedenle, toptancı marjlarında bir değişikliğe gidilmediği sürece Selçuk Ecza tarafında daha fazla aşağı yönlü risk bulunmadığı kanısındayız. Fakat yine de VAFÖK marjı tahminlerimizde ortalama 20 baz puanlık aşağı revizyon yapmış bulunmaktayız, bunun başlıca nedeni artan operasyonel gider/satış oranıdır.

 
“Endeksin üzerinde getiri” ve %37 yukarı yönlü potansiyel – Beklenen 2012 F/K oranı 5.5x ile uygun bir yatırım:
 

Yılbaşından beri %32′lik endeksin altında performans gösteren ve 10 Kasım’dan (ilaç fiyatlarında indirimin açıklandığı gün) bu yana %17′lik değer kaybı yaşayan Selçuk Ecza hisselerinde bir toparlanma bekliyoruz ve tavsiyemizi Endeksin Altında Getiri’den Endeksin Üzerinde Getiri’ye yükseltiyoruz. Gözden geçirdiğimiz tahminlerimizle birlikte, Hedef Fiyat beklentimizi hisse başına 2.20TL’den 1.84TL’ye çekiyoruz. Yeni yasal düzenlemelerin hisse hakkındaki temel beklentilerimizi değiştirebileceği olasılığına rağmen, hisse 2012 beklentisi olan 5.5x F/K oranı ile iyi bir yatırım fırsatı sunmaktadır. Bu aynı zamanda yabancı benzerlerine oranla %46′lık bir iskonto sunmaktadır.

 
Serhat Kaya

Oyak Yatırım Araştırma

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: Satışlar Yeniden Arttı

İMKB endeksi günün ilk seansını; 51517 endekste; 468 puan ekside kapattı. İşlem hacmi; 1.062.000.000tl olurken, en çok işlem hacmi gerçekleştiren...

Kapat